Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2007 r., sygn. VI SA/Wa 145/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Wieczorek Sędziowie Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant Anna Mruk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi J. GmbH [...], Niemcy obecnie Z. GmbH na decyzję Urzędu Patentowego z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

Uzasadnienie

VI SA/Wa 145/07

Uzasadnienie

J. GmbH [...], Niemcy (obecnie Z. GmbH) wniosła skargę na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] utrzymującą w mocy wcześniejszą decyzję tego organu z dnia [...] kwietnia 2006 r. w przedmiocie odmowy uznania prawa ochronnego na znak towarowy CHECK-UP zarejestrowany w trybie Porozumienia Madryckiego.

Z przedstawionych przez organ akt administracyjnych wynika, iż Urząd Patentowy na podstawie art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej wydał w dniu [...] kwietnia 2006 r. decyzję o odmowie całkowitej uznania prawa ochronnego na znak towarowy CHECK-UP, przeznaczony do oznaczania towarów w klasie 25 takich jak: ubrania dla mężczyzn, kobiet i dzieci, paski do ubrań ze względu na jego podobieństwo do znaku towarowego słownego CHECK-IN zarejestrowanego w trybie Porozumienia Madryckiego i wyznaczonego na Polskę z wcześniejszym pierwszeństwem od [...] czerwca 2002 r. pod numerem IR - 552 746 na rzecz H. GmbH & Co, Niemcy, przeznaczonego do oznaczania towarów w klasie 25 - ubrania wierzchnie dla kobiet i dzieci.

W uzasadnieniu decyzji, analizując podobieństwo towarów, organ stwierdził że towary oznaczone przeciwstawionymi znakami są jednego rodzaju, gdyż wykaz znaku CHECK-UP zawiera ogólne sformułowanie - "Yetements pour hommes, femmes et enfants cemtures pour yetements" /Ubrania dla mężczyzn, kobiet i dzieci; paski do ubrań/, natomiast w znaku wcześniejszym wskazane są - "Yetements de dessus pour dames et enfants" /Ubrania wierzchnie dla kobiet i dzieci/. "Ubrania wierzchnie" należą natomiast do szerokiego pojęcia "ubrań", a "paski do ubrań" są towarem komplementarnym w stosunku do "ubrań" i również stanowią w stosunku do nich towar jednego rodzaju. Wskazanie, iż z jednej strony są ubrania dla mężczyzn, kobiet i dzieci, a z drugiej tylko dla kobiet i dzieci, nie powoduje więc ich odmiennego odbioru, gdyż w sklepach często ustawione są kolekcje męskie, damskie i dziecięce bezpośrednio obok siebie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00