Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Lu 557/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Halina Chitrosz, Asesor WSA Małgorzata Fita, Protokolant Asystent sędziego Anna Gilowska, Po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi J.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy odroczenia terminu płatności zaległości w podatku od towarów i usług za [...] r. I. oddala skargę; II przyznaje adwokatowi J. C. wynagrodzenie w kwocie [...] ([...] w tym VAT) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz zwrot wydatków w kwocie [...] ([...]) złotych które wypłacić z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie; III. przejąć na rachunek Skarbu Państwa nieuiszczony w sprawie wpisu od skargi.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej, po rozpatrzeniu odwołania J. K. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] Nr [...] w sprawie odmowy odroczenia terminu płatności zaległości podatkowych wynikających z decyzji Nr [...] z dnia [...] - utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu swojej decyzji wskazał, iż organ I instancji w wyniku rozpatrzenia wniosku J. K. "o odroczenie terminu płatności zaległości podatkowych wynikających z decyzji Nr [...] orzekającej o jego odpowiedzialności jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe Spółki A do dnia uprawomocnienie się wyroku Sądu Wojewódzkiego w Lublinie" - odmówił uwzględnienia tego wniosku. Organ podatkowy wskazał, iż ze względu na powszechność obowiązku podatkowego przepis art. 48 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej ma wyjątkowy charakter i może mieć zastosowanie wyłącznie w uzasadnionych sytuacjach. Takie przesłanki w rozpatrywanej sprawie, w ocenie tego organu nie zaszły. Zaległość w kwocie [...] zł i odsetki na dzień [...] w kwocie [...] zł oraz koszty egzekucyjne w kwocie [...]zł powstały w wyniku orzeczenie ww. decyzją o odpowiedzialności strony jako osoby trzeciej za zaległości podatkowe Spółki A w podatku VAT za poszczególne miesiące [...]r. ( wskazane w tej decyzji ). J.K. był jedynym członkiem zarządu tej Spółki i miał prawo i obowiązek jej reprezentacji, dokonując w jej imieniu i na jej rzecz czynności prawnych zmierzających do prawidłowego funkcjonowania Spółki, w tym dbać o zgodne z przepisami wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Obowiązków tych, jak wynika z przytoczonej decyzji nie wypełnił. Przesłanki te podważają, w ocenie organu I instancji, wiarygodność wykazywanych intencji, co do spłaty zadłużenia po odroczeniu terminu płatności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00