Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2007 r., sygn. IV SA/Gl 251/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska Sędziowie Sędzia NSA Tadeusz Michalik Asesor WSA Anna Tyszkiewicz - Ziętek (spr.) Protokolant sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2007r. sprawy ze skargi U. E., M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zasiłku rodzinnego, dodatków do zasiłku rodzinnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję ze skargi U. E. 2. oddala skargę M. S..

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu [...]r. U. E. wystąpiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ś. o przyznanie zasiłku rodzinnego na córkę M. S. oraz dodatku do tego zasiłku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

Do wniosku dołączono m.in. odpis aktu urodzenia M. S. (ur. [...]r.), zaświadczenie, że M. S. w roku szkolnym [...]/[...] będzie uczęszczać do klasy [...] szkoły policealnej, funkcjonującej w ramach Zespołu Szkół [...] w Ś., wydane przez Urząd Skarbowy w C. zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w 2004 r. przez U. E., jej męża T. E. oraz M. S. oraz odpis protokołu ugody zawartej w dniu [...]r. przed Sądem Rejonowym w C. (sygn. akt [...]), którą T. E. zobowiązał się łożyć (począwszy od [...]2004 r.) na rzecz U. E. alimenty w kwocie [...] zł miesięcznie.

Decyzją z dnia [...]r. wydaną przez Naczelnika Wydziału Świadczeń Społecznych i Zamówień Publicznych, działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta Ś., odmówiono przyznania stronie zasiłku rodzinnego oraz dodatku do tego zasiłku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano na wstępie, iż U. E. jest mężatką i ma na utrzymaniu córkę M. S.. Następnie wskazano, że ustalając prawo do świadczeń rodzinnych bada się dochód rodziny. Rodzina w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. 3 pkt 16) obejmuje odpowiednio następujące osoby: małżonków, rodziców dzieci, opiekuna faktycznego dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25 roku życia, a zatem ustalając jej dochód należy uwzględnić dochody wszystkich jej członków. W przypadku, gdy osoba uprawniona pozostaje w związku małżeńskim z osobą zobowiązaną do alimentacji dziecka, przyjmuje się przy ustalaniu dochodu, dochód małżonka, a nie otrzymywane alimenty. Dalej organ I instancji wskazał, iż prawo do świadczeń rodzinnych w okresie zasiłkowym od [...]2005 r. do [...]2006 r. ustala się na podstawie dochodu uzyskanego przez rodzinę w roku kalendarzowym 2004 r. Aby nabyć prawo do tych świadczeń należy spełnić kryterium dochodowe - miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na członka rodziny nie może przekraczać kwoty 504 zł netto. Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych w przypadku utraty dochodu prawo do zasiłku rodzinnego ustala się na podstawie dochodu rodziny pomniejszonego o utracony dochód. Pojęcie utraconego dochodu jest zdefiniowane w art. 3 pkt 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych i obejmuje wyłącznie utratę dochodu spowodowaną: uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych, utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło, utratą emerytury, renty rodzinnej lub socjalnej, nieotrzymywaniem części lub całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych, wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej oraz wydzierżawieniem gospodarstwa rolnego na zasadach określonych w art. 5 ust. 8 a ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00