Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 25 kwietnia 2007 r., sygn. I SA/Bd 168/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędziowie: sędzia WSA Izabela Najda - Ossowska Asesor WSA Ewa Kruppik - Świetlicka (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Małgorzata Antoniuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2007r. sprawy ze skargi S. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2005r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z dnia [...] 2005r. nr [...], 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2005r. Nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w B. stwierdził nadpłatę podatku akcyzowego , stanowiącą kwotę nadpłaconego przez S. M. podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnoptowego samochodu osobowego i określił wysokość powyższej nadpłaty na kwotę [...] zł.

W uzasadnieniu organ powołał się na następujący stan faktyczny: w dniu 28 grudnia 2004r. do Urzędu Celnego w T. wpłynął wniosek S. M. o stwierdzenie nadpłaty podatku akcyzowego oraz zwrot kwoty [...] zł. wraz z odsetkami, licząc od dnia 21 czerwca 2004 r. do dnia zapłaty z tytułu nabycia wewnątrzwspolnotowego samochodu osobowego marki [...], rok produkcji 1994r. argumentując, iż pobranie podatku akcyzowego nastąpiło z naruszeniem prawa wspólnotowego.

Organ w uzasadnieniu wydanej decyzji stwierdził, iż w sprawie nie doszło do naruszenia prawa wspólnotowego, na które powołuje się skarżący tj. art. 23, 25 czy art. 90 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską poprzez różnicowanie samochodów pod względem podatkowym w zależności od tego, czy zostały nabyte w kraju, czy w innym państwie członkowskim. Organ wskazał, iż jedynym kryterium podatkowym, przyjętym przez ustawodawcę jest rejestracja pojazdu.

Naczelnik Urzędu Celnego stwierdził, iż aktualnie obowiązujący stan prawny nie koliduje z przywołanymi przez podatnika źródłami prawa. Tu organ wskazał na art. 3 ust. 3 Dyrektywy Rady Nr 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania. Zdaniem organu wskazany przepis powyższej Dyrektywy daje państwom członkowskim prawo do wprowadzania lub utrzymania podatków na wyroby akcyzowe tzw. niezharmonizowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00