Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 marca 2007 r., sygn. III SA/Wa 3705/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Asesor WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2007 r. sprawy ze skargi J. Ltd. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. z dnia [...] kwietnia 2005 r., nr [...], 2) stwierdza, że decyzja oraz postanowienie wymienione w pkt 1 nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 13 stycznia 2005 r. Skarżąca - J. Ltd. z siedzibą w W. zwróciła się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W.o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Opisując stan faktyczny w sprawie wskazała, że jest podmiotem posiadającym siedzibę w W. zarejestrowanym w Polsce dla potrzeb podatku VAT (w tym do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych).

Spółka dokonuje na terytorium Polski m.in. transakcji polegającej na dostawie towarów ([...]) armatorom posiadającym siedziby w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej, jak również armatorom z siedzibą poza UE - za pośrednictwem innych zagranicznych spółek z grupy J.. W transakcjach tych uczestniczą każdorazowo trzy podmioty, tj. J. U.(Skarżąca), zagraniczna spółka z grupy J. z siedzibą w innym kraju niż J. U.oraz armator z siedzibą w tym samym kraju, co zagraniczna spółka z grupy J..

J.U. nabywa[...] w innym niż Polska kraju UE i przewozi je do magazynu położonego w Polsce w związku z czym wykazuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w Polsce. Następnie farby te spółka dostarcza na statki należące do zagranicznych armatorów, które zlokalizowane są w polskich portach. Z tytułu dostaw towarów J.U. wystawia fakturę VAT na zagraniczną spółkę z grupy J. mającą siedzibę w tym samym kraju, co właściciel statku. W przypadku, gdy zagraniczna spółka z grupy J.ma siedzibę na terytorium UE, faktura wystawiana przez J. U. na tę spółkę zawiera ważny numer identyfikacji podatkowej dla transakcji wewnątrzwspólnotowych tej spółki. Obciążenie armatora przez zagraniczną spółkę z grupy J. odbywa się odrębnie i nie stanowi przedmiotu złożonego przez stronę wniosku. [...] będąca przedmiotem ww. dostaw wykorzystywana jest dla celów remontu statków oraz ich części. Dostawy [...]dokonywane są przez Spółkę na statki, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa o VAT). Dostawy te nie służą celom rozrywki i sportu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00