Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 marca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 2236/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędzia WSA Ewa Marcinkowska Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2007 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2006 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją [...] Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w [...] z dnia [...] lipca 2006 roku, Nr [...], wydaną na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.) oraz zgodnie z ustaleniami protokołu kontroli z dnia [...] maja 2006 r., nałożono na przedsiębiorcę - P. S. karę pieniężną w kwocie 8.000 zł.
Powyższa kara została nałożona za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji, z wyłączeniem taksówek, na podstawie art. 92 ust. 1. oraz ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym i lp. 1.1. załącznika do powołanej ustawy, w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Mianowicie w dniu [...] maja 2006 r. na przejściu granicznym w [...] na drodze krajowej nr [...] zatrzymano pojazd marki [...] o nr rej. [...] prowadzony przez p. P. S. Pojazdem przewożone były 4 osoby odpłatnie, za 120 złotych w jedną stronę, co zeznały na protokół świadka przesłuchiwane pasażerki. Ponieważ kontrolowanym pojazdem wykonywane były przewozy zarobkowe osób, kierowca winien posiadać licencję na transport osób. Kierowca takiej licencji nie okazał.
W wyniku wszczętego postępowania strona nie skorzystała z przysługującego jej prawa i nie złożyła żadnych wyjaśnień do ujawnionego naruszenia. W związku z powyższym organ wydał decyzję na podstawie zebranych podczas kontroli materiałów dowodowych uznając, że w momencie kontroli prowadzony był transport drogowy osób. Zgodnie z art.5 ust. l ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym: "Podjęcie i wykonywanie transportu drogowego wymaga uzyskania odpowiedniej licencji na wykonywanie transportu drogowego, zwanej dalej "licencją". Kierowca nie okazał do kontroli wymaganej licencji, co stanowi naruszenie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 o transporcie drogowym oraz art. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady (EWG) NR 11/98, regulującego przewóz osób.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right