Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 marca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1685/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2007 r. sprawy ze skargi U. z siedzibą w V. w Kanadzie na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia dodatkowego prawa ochronnego oddala skargę
Uzasadnienie
U. z siedzibą w V., Kanada wniósł skargę na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...],[...] utrzymującą w mocy wcześniejszą decyzję tego organu z dnia [...] kwietnia 2006 r. w przedmiocie odmowy udzielenia dodatkowego prawa ochronnego dla produktu o nazwie [...].
Z przedstawionych przez organ akt administracyjnych wynika, iż w dniu [...] października 2004 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek U. z siedzibą w V., Kanada o udzielenie dodatkowego prawa ochronnego dla produktu o nazwie [...].
Pismem z dnia [...] sierpnia 2005 r. Urząd Patentowy zawiadomił wnioskodawcę, iż na zgłoszony przez niego produkt o nazwie [...] nie może zostać udzielone dodatkowe prawo ochronne, gdyż produkt ten nie spełnia wymogu art. 19a lit. h rozporządzenia Rady (EWG) Nr 1768/92 z dnia 18 czerwca 1992 r. w sprawie stworzenia dodatkowego świadectwa ochronnego dla produktów leczniczych (Dz. WE L 182, z dnia 2 lipca 1992 r. z późn. zm.), mającego zastosowanie na podstawie art. 249 Traktatu Akcesyjnego oraz art. 2 ustawy Prawo własności przemysłowej, ponieważ pierwsze zezwolenie na wprowadzenie produktu na rynek jako produktu leczniczego zostało uzyskane przed 1 stycznia 2000 r., a więc przed datą przyjętą jako graniczną dla okresu przejściowego w Polsce. Zezwolenie to wydane zostało [...] grudnia 1999 r. w Szwajcarii. Zezwolenie wydane przez władze szwajcarskie i automatycznie uznawane przez Księstwo Liechtensteinu jest natomiast pierwszym zezwoleniem na obrót produktem na terytorium jednego z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego w rozumieniu art. 13 rozporządzenia Rady (EWG) Nr 1768/92.