Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 marca 2007 r., sygn. III SA/Wa 2583/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Pinkowski, Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 marca 2007 r. sprawy ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia ... czerwca 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia ... listopada 2004 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. (dalej: "Dyrektor UKS") określił Skarżącemu - A. M., prowadzącemu działalność gospodarczą pod nazwą "L." - zobowiązanie w podatku od towarów i usług za luty 2000 r. w kwocie 23.576 zł oraz za marzec 2000 r. w kwocie 84.866 zł.
W toku kontroli ustalono, że w rejestrze zakupu za luty 2000 r. Skarżący ujął cztery faktury wystawione przez firmę L. na zakup usług marketingowych i consultingowych. Nie przedstawił jednak umowy określającej, na czym miały polegać te usługi lub sposób ich udokumentowania. Nie wyjaśnił tego także na wezwanie kontrolujących. Nie przedłożył żadnych analiz wykonywanych przez tę firmę i nie wykazał związku usług z osiągniętym dochodem. Z analizy rozrachunków Skarżącego z tą firmą wynika, iż faktury powyższe do końca 2000 r. nie zostały opłacone. Wezwany w charakterze świadka A. G. nie stawił się. Brak było również możliwości skontaktowania się z nim za pośrednictwem członków rodziny.
W związku z powyższym, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dalej: "u.p.d.o.f.", Dyrektor UKS nie uznał wydatków udokumentowanych ww. fakturami za koszty uzyskania przychodów. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dalej: "u.p.t.u." odliczenia kwoty podatku naliczonego nie stosuje się do towarów i usług, których nie można uznać za koszty uzyskania przychodu. Ponadto zgodnie z § 50 ust. 4 pkt 5 lit. a) i lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 109, poz. 1245 ze zm.), dalej: "rozporządzenie", faktura nie stanowi podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego, jeżeli stwierdza czynności, które nie zostały dokonane lub podaje kwoty niezgodne ze stanem faktycznym.