Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 2066/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Romanowski Asesor WSA Małgorzata Grzelak Protokolant Bartłomiej Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2007 r. sprawy ze skargi M., U. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia patentu na wynalazek 1. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] grudnia 2005 r., 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu, 3. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz skarżącego M., U., kwotę 1617 (jeden tysiąc sześćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Urząd Patentowy decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r. odmówił M., U. (zgłaszający) udzielenia patentu na wynalazek pt. "[...]" nr [...] ze względu na to, że zakres żądanej ochrony nie został jednoznacznie określony w zastrzeżeniach patentowych za pomocą odpowiednich cech technicznych. W uzasadnieniu podał, że:

Niniejsze zgłoszenie zostało wydzielone ze zgłoszenia [...], na które został udzielony patent w zakresie ekstraktu kakao znamiennego wytworzonym sposobem oraz zawartością co najmniej jednego oligomeru 4-12 procyjanidyn kakao.

Zastrzeżenie 1 niniejszego zgłoszenia według ostatniej, nadesłanej w trakcie ponownego rozpatrywania sprawy wersji, brzmi "Kompozycja w postaci stałej lub ciekłej odpowiednia do podawania doustnego, znamienna tym, że zawiera w ilości skutecznej dla działania przeciwguzowego, przeciwrakowego, przeciwnowotworowego, hamującego topoizomerazę i przeciwutleniającego ekstrakt kakao zawierający co najmniej jeden oligomer 4 do 12 procyjanidyny kakao".

W trakcie badania merytorycznego Urząd powiadamiał Zgłaszającego, że kompozycja, określona jedynie kilkoma składnikami ekstraktu nie może być opatentowana, ponieważ zakres żądanej ochrony nie został jasno określony za pomocą odpowiednich cech technicznych, gdyż niemożliwe jest określenie ekstraktu przez jeden z jego aktywnych składników. W odróżnieniu od typowej kompozycji farmaceutycznej scharakteryzowanej jedną substancją aktywną (substancje pozostałe stanowią znane substancje pomocnicze) ekstrakt posiada wiele różnych składników aktywnych, których ilości zależne są od sposobu otrzymywania ekstraktu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00