Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 5 marca 2007 r., sygn. I SA/Rz 25/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Barbara Stukan-Pytlowany Sędziowie NSA Maria Piórkowska WSA Kazimierz Włoch /spr./ Protokolant sekr. sąd. Beata Janczewska po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 20 lutego 2007r. sprawy ze skargi B. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. - oddala skargę -
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia (..) czerwca 2006r. (..)po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez B.N. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej z dnia (..) marca 2006r., znak: (..)odmawiającej zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia (..) grudnia 2005r., znak: I (..) w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.
B.N. wystąpiła w dniu (..) października 2005r z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wskazała, iż na mocy postanowienia Sądu wydanego w dniu (..) listopada 2001r. na podstawie przepisów rozp. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia (..) października 1934r. Prawo o postępowaniu układowym (Dz.U. Nr 93, poz. 831 ze zm.)ustanowiona została kuratorem celem nadzoru nad wykonaniem układu. Zgodnie z uchwałą Zgromadzenia Wierzycieli, zawarty układ został uchylony postanowieniem sądu z dnia 27 września 2004r. Pytanie Podatniczki dotyczyło tego, czy czynności kuratora podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w/g przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535). Zdaniem Strony czynności kuratora nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w dniu (..) grudnia 2005r. wydał postanowienie, znak: (..), w którym uznał stanowisko Podatniczki za nieprawidłowe. Organ powołał przepisy art. 15 ust 1 i 2 oraz art. 8 ust 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - zwanej dalej ustawą VAT - uznając działalność kuratora za wykonywaną osobiście działalność gospodarczą. W konstrukcji powoływania przez sąd kuratora, nie jest możliwe nawiązanie stosunku prawnego, którego elementem jest odpowiedzialność zlecającego wykonanie tych czynności. Powołanie takie nie stanowi zlecenia wykonania czynności, ale nakaz ich wykonania. Żaden z przepisów prawa upadłościowego i naprawczego nie stanowi, aby sąd w stosunku do niego lub osób trzecich ponosił za niego odpowiedzialność. Na podstawie przepisów Prawa układowego kurator powinien czuwać nad sumiennym wykonywaniem układu przez dłużnika. W tym celu służy mu prawo kontroli przedsiębiorstwa dłużnika oraz dostęp do korespondencji i ksiąg przedsiębiorstwa. Kuratorowi przysługuje prawo do wynagrodzenia, które sąd oznaczy stosownie do poniesionych przez kuratora trudów (art. 36 § 1 i art. 73 § 1 Prawa układowego). Opodatkowanie podatkiem VAT według przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług podlegać będą czynności kuratora w okresie od wejścia w życie tej ustawy i bez znaczenia pozostaje moment otrzymania zaliczki na poczet wynagrodzenia za podjęte czynności, z tym, że wyłączyć należy z podstawy opodatkowania określony w postanowieniu sądu zwrot koniecznych wydatków, poniesionych w związku z wykonywaniem czynności. Natomiast w sytuacji podatniczki znajdą zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT określone w art. 113 ust. 1 i 9 powyższej ustawy. Zgodnie zaś z § 8 ust. 1 rozp. Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatków niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, zarejestrowani czynni podatnicy VAT posiadający numer identyfikacji podatkowej wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".