Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 marca 2007 r., sygn. III SA/Kr 160/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: NSA Piotr Lechowski Sędziowie: WSA Bożenna Blitek ( spr.) WSA Dorota Dąbek Protokolant: Joanna Parada po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2007 r. sprawy ze skargi Z.P. - Zakład B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary za zajęcie pasa drogowego - skargę oddala-

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 03.11.2005r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w wyniku odwołania złożonego przez Z.P. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "Zakład B." z siedzibą w K. od decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] nr [...] ustalającej i nakładającej karę pieniężną w wysokości [...] zł za zajęcie pasa drogowego ulicy T. w K. bez zezwolenia w dniach od 1 lutego 2005 r. do dnia 9 marca 2005 r. - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

Na uzasadnienie podano, że strona prowadzi prace budowlane przy ul. T. w K. W dniu 25 lutego 2004 r. uzyskała pierwsze zezwolenie na zajęcie pasa drogowego tej ulicy na okres od 19 marca 2004 r. do 10 kwietnia 2004 r. Od tej pory strona wielokrotnie zwracała się o przedłużenie otrzymanego zezwolenia na kolejne miesiące. Ostatnie zezwolenie na zajęcie pasa drogowego obejmowało okres do 31 stycznia 2005 r. Z.P. złożył kolejny wniosek o przedłużenie zezwolenia pismem z dnia 26 stycznia 2005 r., jednak zezwolenia nie otrzymał, a zostało wysłane do niego wezwanie o uiszczenie opłaty skarbowej, której nie uiścił. Zdaniem organu - Z.P. zajmując pas drogowy bez przedłużenia zezwolenia tym samym zajął pas drogowy z przekroczeniem terminu jego zajęcia określonym w zezwoleniu, a więc naruszył przepis art. 40 ust. 12 pkt 2 ustawy o drogach publicznych skutkujący obowiązkowym wymierzeniem przez zarządcę drogi w drodze decyzji administracyjnej kary pieniężnej w wysokości 10 - krotności należnej opłaty z tytułu zajęcia tego pasa drogowego. Organ II instancji podkreślił, że fakt zajmowania pasa drogowego przez Z.P. bez zezwolenia w postaci umieszczenia ogrodzenia terenu budowy, w okresie od dnia 1 lutego 2005 r. do dnia kontroli, tj. do dnia 9 marca 2005r. jest stwierdzony stosownym protokołem zalegającym w aktach. Jednocześnie przyznano, że brak było podstaw prawnych do żądania uiszczenia opłaty skarbowej od złożonego wniosku o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego, a także uznano rację odwołującego się, że organ winien wydać postanowienie na podstawie art. 261 kpa w przedmiocie zwrotu pisma, czego nie uczynił, jednak uchybienia te nie wpływają na fakt wygaśnięcia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego z dniem 1 lutego 2005 r. i dalszego zajmowania tego pasa bez zezwolenia. W tym zakresie powołano się także na stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 lipca 2001 r. zawarte w wyroku o sygn. akt U SA 1391/00.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00