Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 marca 2007 r., sygn. II SA/Kr 1049/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Izabela Dobosz Sędziowie: WSA Renata Czeluśniak WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Protokolant: Anna Fugiel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 marca 2007 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 czerwca 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz adwokata B. M. kwotę [...] zł ([...]) w tym VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 28 czerwca 2004 r., sygn. akt: [...] po rozpatrzeniu odwołania A. Z. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...].2004 r., sygn. [...] odmawiającej A. Z. potwierdzenia nabycia z mocy prawa własności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym obejmującej działkę ewidencyjną nr [...] położonej w K. przy ul. [...], w obr. [...] jedn. ewid. [...] objętej [...], działając na podstawie art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości (Dz.U. z 2001 r., nr 113, poz. 1209 z późn. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazało, że organ pierwszej instancji odmówił wnioskodawcy potwierdzenia nabycia z mocy prawa własności opisanej wyżej nieruchomości uzasadniając swoje rozstrzygnięcie nie spełnieniem przez niego wymogów ustawy. Organ pierwszej instancji podniósł w szczególności, iż z uwagi na to, że wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego dopiero w 1991 r. nie zostały spełnione warunki określone w ustawie umożliwiające mu nabycie tego prawa, a mianowicie sam nie był użytkownikiem wieczystym w dniu 26 maja 1990 r., a nie jest następcą prawnym osób, które spełniały warunki podmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00