Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 marca 2007 r., sygn. I SA/Go 585/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wierchowicz Asesor WSA Barbara Rennert (spr.) Protokolant Ref. Marta Surmacz-Buszkiewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 marca 2007 r. sprawy ze skargi PK S.A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Burmistrza Gminy i Miasta z dnia [...] r. nr [...], 2. określa, że postanowienie nie podlega wykonaniu, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 100 zł (słownie złotych sto) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
UZASAD MIENIE
W dniu 31 marca 2006 r. PK S.A. wniosła skargę na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2006 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Burmistrza z dnia [...] listopada 2005 r. nr [...] w przedmiocie uznania zarzutu dotyczącego prowadzenia postępowania egzekucyjnego za niezasadny.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
W dniu 12 października 2005 r. PK S.A. na podstawie art. 33 pkt 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wniosła zarzut w sprawie prowadzenia postępowań egzekucyjnych wszczętych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego na podstawie czterech tytułów wykonawczych wystawionych przez Burmistrza - wymienionych w zawiadomieniu o zajęciu prawa majątkowego nr [...] z [...] września 2005 r., wnosząc jednocześnie o zawieszenie prowadzonych postępowań, a następnie o ich umorzenie. W uzasadnieniu PK S.A. wskazała, iż jest dłużnikiem Burmistrza, który wystawił tytuły wykonawcze obejmujące zobowiązania PK i skierował je do egzekucji. Z dniem 1 stycznia 2004 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych wprowadzająca zmiany we właściwości terytorialnej urzędów skarbowych dla tzw. dużych podatników, jakim jest PK S.A -osoba prawna, podmiot wszystkich praw i obowiązków związanych z nieruchomościami. Od dnia wejścia w życie tej nowelizacji uległa zmianie właściwość miejscowa naczelników urzędów skarbowych jako organów podatkowych pierwszej instancji. Zmiana ta wpływa także na zmianę właściwości organów egzekucyjnych i wynika z niej, iż postępowania egzekucyjne w sprawach wszczętych przez organy podatkowe po dniu wejścia w życie ustawy prowadzą organy, których właściwość miejscową ustala się na podstawie przepisów znowelizowanych. Zatem przedmiotowe postępowania egzekucyjne prowadzone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego oraz dokonywane w ich ramach czynności egzekucyjne nie mają podstawy prawnej.