Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 marca 2007 r., sygn. I SA/Gd 595/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Asesor WSA Danuta Oleś, Protokolant Sekretarz Sądowy Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 marca 2007 r. sprawy ze skargi M. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 2 czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osoby trzeciej za zobowiązania podatkowe spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2000 oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 3 lutego 2006 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego orzekł o odpowiedzialności podatkowej M. K. Z. za zaległości podatkowe "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r. w kwocie 28.566,- zł.

Od powyższej decyzji M. K. Z. złożył odwołanie.

Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia 2 czerwca 2006 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że organ pierwszej instancji słusznie zastosował w przedmiotowej sprawie przepisy ordynacji podatkowej - art. 107 - 109 i art. 116 w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2002 r., bowiem przedmiotowe zobowiązanie podatkowe powstało przed wejściem w życie nowelizacji powołanej ustawy, tj. przed 12 września 2002 r.

Zdaniem organu odwoławczego organ pierwszoinstancyjny słusznie uznał, że zostały spełnione przedmiotowe i podmiotowe przesłanki stwierdzenia odpowiedzialności osoby trzeciej. W pierwszej kolejności wydano i skutecznie doręczono decyzję określającą zobowiązanie podatkowe "A" spółce z o.o. w S. Powyższe zobowiązanie nie zostało uregulowane, a w przeprowadzonym postępowaniu egzekucyjnym stwierdzono, że brak jest majątku mogącego być przedmiotem skutecznej egzekucji. Organ drugiej instancji powyższą konstatację wywiódł z dopuszczonych w sprawie dowodów - zawiadomienia Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 30 grudnia 2003 r. o bezskuteczności egzekucji, protokołu o stanie majątkowym zobowiązanego z 10 czerwca 2002 r., pisma Naczelnika Urzędu Skarbowego z 23 listopada 2003 r., pisma organu egzekucyjnego Urzędu Skarbowego z 19 grudnia 2005 r odnoszącego się do wierzytelności dłużnika w stosunku do "B" spółka z o.o., z których bezspornie wynikało, że zobowiązana spółka nie posiada własnego lokalu, ani wyposażenia biurowego, nie stwierdzono żadnego jej majątku ruchomego, ani nieruchomego oraz żadnych praw, do których można byłoby skierować egzekucję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00