Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 lutego 2007 r., sygn. III SA/Wr 441/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca), Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk, Protokolant Paulina Rosiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 lutego 2007 r. sprawy ze skargi Ł. W. na decyzję Wojewody D. z dnia 21 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji z dnia 21 maja 2006 r. Nr [...]; II. określa, że opisane w pkt I decyzje nie podlegają wykonaniu; III. zasądza od Wojewody D. na rzecz skarżącego kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Postępowanie w sprawie wymeldowania Ł. W. z miejsca pobytu stałego w lokalu przy Pl. S. [...] we W. zostało wszczęte z urzędu wskutek informacji uzyskanej z Wojskowej Komendy Uzupełnień W. - 3. W piśmie z dnia 8 sierpnia 2005 r. Wojskowej Komendy Uzupełnień W. - 3 wskazano, iż Ł. W. nie przebywa w miejscu zameldowania co najmniej od dnia 9 kwietnia 2004 r., o czym świadczy nie podjęcie z placówki pocztowej wysyłanych po tym terminie i awizowanych wezwań do stawienia się w WKU W. - 3 w związku z powszechnym obowiązkiem obrony.
W trakcie postępowania wyjaśniającego organ I instancji ustalił, iż Wojskowa Komenda Uzupełnień W. - 3 wielokrotnie i bezskutecznie wzywała Ł. W. do uregulowania swojego stosunku do służby wojskowej. Także zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego wysłane na adres zameldowania Ł. W. powróciło nieodebrane do organu I instancji. Natomiast wezwanie skierowane do matki skarżącego i wysłane na ul. B. [...] we W. odebrał Ł. W., co zdaniem organu pierwszej instancji sugerowało, że przebywa on w lokalu matki. Po odebraniu wezwania Ł. W. zgłosił się do organu i oświadczył, że mieszka przy Pl. S. [...] we W. W lokalu tym mieszka również jego ciocia wraz z dziećmi. Podniósł, że czasami przychodzi do matki na obiad i akurat był u niej, kiedy listonosz doręczył wezwanie - stąd jego podpis na zwrotnym poświadczeniu odbioru pisma. Skarżący wskazał, iż fakt jego zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu może potwierdzić ciocia - I. G., jej mąż - J. G. i ich dorosła córka - P. G., a także sąsiadka z lokalu nr 5.