Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 2 lutego 2007 r., sygn. III SA/Wr 592/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Moskała (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Protokolant Paulina Rosiak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 lutego 2007 r. sprawy ze skargi G. L. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia 31 sierpnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we W. wszczął z urzędu w dniu 5 maja 2004 r. (na skutek zgłoszenia dokonanego przez D. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we W.) postępowanie w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej u G. L. Ustalono, że skarżąca od 1 kwietnia 1974 r. do 30 sierpnia 2005 r. pracowała jako nauczycielka matematyki, od listopada 2001 r. do czerwca 2003 r. przebywała na urlopach dla poratowania zdrowia. Od 1 września 2005 r. skarżąca jest na emeryturze.

W orzeczeniu lekarskim z dnia 7 kwietnia 2004 r. wydanym przez D. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy we W. stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu u G. L. U skarżącej rozpoznano skrzywienie przegrody nosa i przewlekły podsychający nieżyt błony śluzowej gardła, nie stwierdzono w krtani klinicznych cech schorzenia zawodowego. W trakcie trzykrotnych badań laryngologiczno-foniatrycznych uzupełnionych o badanie videostroboskopowe obserwowano zmienny obraz krtani. Biorąc pod uwagę dostarczoną dokumentację medyczną z leczenia z poradni laryngologicznej, badania profilaktyczne oraz charakterystykę stanowiska pracy nie znaleziono podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu. Podniesiono, że stwierdzone wcześniej, a także częściowo obserwowane w tutejszym Ośrodku zmiany w krtani pod postacią guzków głosowych i niedomykalności fonacyjnej głośni mają charakter nietrwały, natomiast zgłaszane przez pacjentkę dolegliwości są związane z przewlekłym podsychającym nieżytem błony śluzowej gardła, skrzywioną przegrodą nosa oraz alergią dotyczącą błony śluzowej nosa (dolnych dróg oddechowych), nie są jednak podstawą do rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00