Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 lutego 2007 r., sygn. VI SA/Wa 2156/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Sędzia WSA Dorota Wdowiak (spr.) Protokolant Jadwiga Rytych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 lutego 2007 r. sprawy ze skargi M. C. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] października 2006 r. bez numeru w przedmiocie odmowy wpisania na listę adwokatów 1. uchyla zaskarżoną uchwałę oraz uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] z dnia [...] lipca 2006 r.; 2. stwierdza, że uchylone uchwały nie podlegają wykonaniu

Uzasadnienie

Zaskarżona uchwałą z dnia [...] października 2006 roku Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchyliło uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] z dnia [...] lipca 2006 roku umarzającą postępowanie w sprawie wpisu M. C. na listę adwokatów i odmówiło M. C. wpisania jej na listę adwokatów.

W pierwszej kolejności Prezydium NRA podkreśliło, iż nie można uznać, by wobec zmiany stanu prawnego postępowanie w sprawie wpisu na listę adwokatów stało się bezprzedmiotowe w rozumieniu art. 105 kpa. Wniosek pozostaje aktualny i wymaga merytorycznego rozstrzygnięcia.

Przechodząc do merytorycznej zasadności wniosku Prezydium NRA podzieliło argumentację z dnia [...] kwietnia 2006 roku zawartą w uzasadnieniu zaskarżonej uchwały, odnoszącą się do treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego i jego wykładni. Prezydium NRA stwierdziło, iż w obecnym stanie prawnym, przed podjęciem rozstrzygnięć ustawowych, art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o adwokaturze nie może w ogóle stanowić podstawy wpisu na listę adwokatów. Skutkiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego stał się stan niepewności prawnej, co do zakresu obowiązywania wyroku, stwierdzającego niekonstytucyjność art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o adwokaturze. Trybunał Konstytucyjny nie doprecyzował kryteriów, które mają przesądzać o uznaniu praktyki prawniczej kandydata za "odpowiednią", pozostawiając te kwestie do ponownego uregulowania przez ustawodawcę. Organy samorządu adwokackiego nie mają obecnie kompetencji do przeprowadzenia guazi-egzaminu adwokackiego w celu zbadania, czy istotnie doświadczenie kandydata jest "odpowiednie" w świetle treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Egzamin taki musiałby znacząco przekraczać badanie przesłanek uzyskania wpisu, jaki zakreśla art. 65 pkt 1 Ustawy Prawo o adwokaturze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00