Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 8 lutego 2007 r., sygn. I SA/Rz 24/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. NSA Jacek Surmacz Sędziowie WSA Kazimierz Włoch /spr./ Asesor Małgorzata Niedobylska Protokolant sek.sąd. Beata Janczewska po rozpoznaniu w Wydziale I Finansowym w dniu 8 lutego 2007r. sprawy ze skargi "A" Spółka z o.o. w L. - w likwidacji na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych - oddala skargę -
Uzasadnienie
I SA/Rz 24/07
UZASADNIENIE
Dyrektor Izby Skarbowej, decyzją nr [...], z dnia [...] czerwca 2006 roku po rozpatrzeniu odwołania A. spółka z o. o. w L. - w likwidacji utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, nr [...], z dnia [...] marca 2006 roku, zmieniającą z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] grudnia 2005r. nr [...] w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynika, iż wnioskiem z dnia 4 listopada 2005r. A. spółka z o. o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Zapytanie dotyczyło kwestii opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czynności wniesienia aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka wyjaśniła, iż zamierza wnieść część prowadzonego przedsiębiorstwa w postaci działu transportu w formie aportu do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także w formie takiegoż aportu drugą zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci działu paliw do innej spółki z.o.o. Utworzone nowe spółki z.o.o. zamierzają dokonać podwyższenia kapitału zakładowego i zostaną utworzone nowe udziały, które zostaną przyznane do objęcia udziałowcom. Udziały w spółkach zostaną objęte m. in. przez A. spółka z o. o. i pokryte wkładami niepieniężnymi w formie aportu. Zdaniem wnioskodawcy czynność wniesienia aportu do spółki, zawarcie umowy spółki i objęcie udziałów w kapitale zakładowym spółki, w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa korzysta ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm./- zwanej dalej PCC.