Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 lutego 2007 r., sygn. IV SA/Po 28/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Stankowski (spr.) Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus WSA Bożena Popowska Protokolant st.sekr.sąd. Teresa Zaporowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 01 lutego 2007r. sprawy ze skargi M.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia rodzinnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzająca ją decyzję Burmistrza Miasta T. z dnia [...] września 2005r. nr [...] /-/B.Popowska /-/J.Stankowski /-/E.Makosz-Frymus

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2005 r. nr [...] Burmistrz Miasta T. na podstawie art. 3 pkt 23, art. 5 ust. 1, 3 i 4 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2003 r., Nr 228, poz. 2255) - dalej zwanej u.ś.r., nie przyznał skarżącej M.P. prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do tego zasiłku na dziecko M.P.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ podał, iż na podstawie złożonego przez skarżącą wniosku wraz załącznikami ustalono, że dochód w jej rodzinie w roku 2004 r. wynosił [...]złotych. Kwota ta przekracza kryterium dochodowe uprawniające do uzyskania zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami. Organ wskazał, że w świetle obowiązujących w dniu wydania decyzji przepisów art. 5 ust. 1 u.ś.r., zasiłek rodzinny przysługuje osobom uprawnionym, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504,00 złote. Zgodnie z art. 5 ust. 1 w zw. z art. 3 pkt 2 u.ś.r. podstawą ustalania dochodu rodziny jest przeciętny miesięczny dochód członków rodziny uzyskany w 2004 r. Dochód ten może być, zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy, pomniejszony o dochód utracony lub, zgodnie z art. 5 ust. 4a ustawy, powiększony o dochód uzyskany. Zarówno utrata dochodu, jak i uzyskanie musi być odniesione do roku bazowego - czyli 2004 r. W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2005 r., Nr 105, poz. 881), utratę taką uwzględnia się odejmując od dochodu rodziny przeciętną miesięczną kwotę utraconego dochodu. Zgodnie z ustaleniem organu skarżąca otrzymywała w 2004 r. zasiłek dla bezrobotnych, który pobierała do [...] grudnia 2004 r. Na dzień składania wniosku utraciła prawo do zasiłku i jest osobą bezrobotną. Na podstawie art. 3 ust. 24 lit. b u.ś.r. utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych stanowi utratę dochodu w myśl przepisów o świadczeniach rodzinnych. Mając na względzie powyższe przepisy, organ ustalił, iż rodzina skarżącej za rok 2004 r. wykazuje dochód miesięczny w wysokości [...] złote, przy czym dochód utracony wyniósł [...]złote. Tak wyliczony dochód na osobę wynoszący [...]zł przekroczył kryterium dochodowe w rodzinie i w ocenie organu brak było podstawy do przyznania zasiłku rodzinnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00