Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 lutego 2007 r., sygn. I SA/Lu 659/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (spr.),, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, Protokolant Iwona Lachowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi PPHU "[...]" W.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 2005 r. oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz PPHU "[...]" W.S. kwotę 11.156 (jedenaście tysięcy sto pięćdziesiąt sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
I SA/Lu 659/06
UZASADNIENIE
1. Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] maja 2006 r., która zmieniała podatnikowi - PPHU [...] W.S. rozliczenie w podatku VAT za miesiąc wrzesień 2005 r. i ustalała za ten okres dodatkowe zobowiązanie podatkowe.
Dyrektor Izby Skarbowej na podstawie wyników przeprowadzonej kontroli ustalił, że we wrześniu 2005 r. podatnik stosował stawkę podatku VAT 0% z tytułu sprzedaży towarów podróżnym, bez stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty Europejskiej. Następnie podatnik dokonywał zwrotu podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów innym osobom niż wymienione z imienia i nazwiska w dokumentach TAX FREE. Organ dodatkowo powołał się na zeznania świadków - pracowników podatnika. Dotyczy to 1112 dokumentów TAX FREE / wymienionych w decyzji organu pierwszej instancji /. Podatnik z tego tytułu zaniżył podatek należny o kwotę 291 684, 49 zł.
W ocenie organu na obydwu stronach dokumentu TAX FREE winien być podpis podróżnego - nabywcy, na którego ten dokument imiennie został wystawiony.
Nadto organ podatkowy powołał się na okoliczność, że w wyniku kontroli przeprowadzonej u podatnika przez Urząd Celny ustalono, że 23 dokumenty TAX FREE / wymienione w decyzji organu pierwszej instancji / nie figurowały w rejestrach R-30 prowadzonych w oddziałach celnych granicznych i odcisk pieczęci metalowej "Służba Celna - Cło" nie świecił na nich światłem widzialnym pod wpływem działania promieniowania emitowanego wskaźnikiem laserowym. W protokole kontroli celnej zostało zawarte stwierdzenie, że dokumenty te noszą znamiona wskazujące na możliwość ich sfałszowania. Na tej podstawie organ podatkowy przyjął, że te dokumenty TAX FREE nie mają znamion autentyczności. Podatnik nie wykazał więc wywozu zakupionego towaru poza granice Wspólnoty Europejskiej. Niezasadne zastosowanie stawki podatku VAT 0 % spowodowało obniżenie podatku należnego o kwotę 11 438,60 zł.