Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 lutego 2007 r., sygn. IV SA/Gl 192/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek Protokolant Referent stażysta Izabela Auguścik-Michułka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lutego 2007 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zaliczki alimentacyjnej uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta S. decyzją z dnia [...]r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 7 ust. 1 i art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej ( Dz. U. Nr 86, poz. 732 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego odmówił T. K. przyznania zaliczki alimentacyjnej dla V. G..

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, że w dniu [...] sierpnia 2005 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do zaliczki alimentacyjnej na dziecko V. G. i dołączyła do niego zaświadczenie wydane przez Prezesa Sądu Okręgowego w K. stwierdzające, iż nie jest możliwe wysłanie wniosku o alimenty zagraniczne na rzecz syna od ojca zamieszkałego w [...]. Z uwagi na nieprowadzenie postępowania egzekucyjnego odmówiono przyznania wnioskowanej zaliczki.

Z rozstrzygnięciem tym nie zgodziła się T. K., która wniosła odwołanie od tej decyzji do organu wyższego stopnia. W odwołaniu tym wyraziła swoje niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia i podniosła, że kwestionowana decyzja wydana została z naruszeniem art. 7 i art. 10 ust. 1 a ustawy o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz o zaliczce alimentacyjnej. W motywach odwołania wskazała, że decyzja organu pierwszej instancji jest błędna. Jej zdaniem organ nie wziął w ogóle pod uwagę okoliczności, iż postępowanie w sprawie egzekucji zasądzonych prawomocnym orzeczeniem alimentów na rzecz syna nie może być wszczęte. Przyczyną braku postępowania egzekucyjnego jest brak możliwości egzekucji alimentów za granicą z uwagi na fakt, że prowincja, w której zamieszkuje ojciec dziecka nie przystąpiła do stosownych Konwencji, ani nie jest stroną umowy dwustronnej. Nadto wskazała, że złożyła zaświadczenie wydane przez Sąd Okręgowy w K. o stanie egzekucji zgodnie z wymaganymi przepisami prawa, jak również zaznaczyła, że wcześniej stosowne świadczenie otrzymywała. Dodatkowo odwołująca się wskazała na trudną sytuację materialną i konieczność korzystania ze środków pomocy społecznej celem zaspokojenia najniezbędniejszych potrzeb rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00