Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Wa 1932/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Siegień sędzia WSA Emilia Lewandowska asesor WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant Joanna Grzyb po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi Zakładu [...] na decyzję Ministra Budownictwa z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie ustanowienia użytkowania wieczystego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 2006 r., nr [...], Minister Budownictwa uchylił orzeczenie Prezydenta W. z dnia [...] sierpnia 1949 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym

i prawnym:

Zabudowana nieruchomość w. położona przy ul. [...], ozn. nr hip. [...], objęta została działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279). Nieruchomość ta, jak wynika z zaświadczenia Sądu Grodzkiego w W. z dnia [...] września 1948 r. Nr [...], stanowiła własność E. P.

Z dniem wejścia w życie ww. dekretu tj. z dniem 21.11.1945 r., przedmiotowa nieruchomość przeszła na własność Gminy W., a następnie na własność Skarbu Państwa, w oparciu o art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130).

W dniu [...] września 1948 r. pełnomocnik dotychczasowego właściciela wystąpił z wnioskiem, przewidzianym w art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1945 r., o przyznanie prawa własności czasowej do tego gruntu.

Prezydent W. orzeczeniem administracyjnym z dnia [...] sierpnia 1949 r., Nr L.dz. [...] odmówił E. P. przyznania prawa własności czasowej do gruntu przedmiotowej nieruchomości. Od orzeczenia tego przysługiwało stronie złożenie odwołania za pośrednictwem Zarządu Miejskiego w W. do Ministerstwa Budownictwa. Z akt sprawy nie wynika, by E. P. lub jego pełnomocnik złożył odwołanie od orzeczenia, jak również, by orzeczenie zostało doręczone wnioskodawcy bądź jego pełnomocnikowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00