Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 stycznia 2007 r., sygn. V SA/Wa 1368/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Mirosława Pindelska (spr.), Sędzia WSA - Jolanta Bożek, Asesor WSA - Danuta Dopierała, Protokolant - Michał Petranik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi D. Sp. z o.o. z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] maja 2006 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2002 r. D. Sp. z o.o. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym m. in. towar w postaci żelazek na podstawie dokumentu SAD Nr [...]. Jako kraj pochodzenia ww. towaru importer zadeklarował T..

Do zgłoszenia celnego została dołączona m.in. faktura nr [...], w której zawarte były zapisy o c. (t. w przypadku towarów z poz. 6 SAD) pochodzeniu towarów stanowiącym podstawę do zastosowania konwencyjnych stawek celnych.

W dniach 12 - 16 czerwca 2003 r. w siedzibie firmy D. Sp. z o.o. funkcjonariusze Wydziału Kontroli Podmiotów Gospodarczych Izby Celnej w W. przeprowadzili kontrolę. W jej wyniku ustalono, iż deklarowanym krajem pochodzenia żelazek kupowanych od firmy S. są prawdopodobnie C. a nie T.. W związku z tym, że identyczną kontrolę przeprowadzono również w siedzibie firmy I. Sp. z o.o. (której właścicielami są A. B. i J. F. - właściciele firmy D. Sp. z o.o.) polskie organy celne wystosowały wniosek do władz celnych T. o weryfikację faktur wystawionych na rzecz firmy I. Sp. z o.o. pod kątem miejsca produkcji żelazek w fabryce N., T.. W odpowiedzi t. administracja celna pismem z dnia 24 września 2003 r. poinformowały, że w bazie danych taka firma nie istnieje.

Dodatkowo Wydział Kontroli Podmiotów Gospodarczych ujawnił, że kontrolowana firma dysponuje podwójnymi fakturami. Otóż w wielu przypadkach, faktury dołączane do zgłoszeń celnych różnią się od faktur znajdujących się w księgowości spółki, na podstawie których płacono za towar. Różnica polegała na tym że, w niektórych fakturach dołączanych do zgłoszeń celnych jako kraj pochodzenia wskazywano T., natomiast w fakturach znajdujących się w księgowości ten sam towar deklarowany był jako c.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00