Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 stycznia 2007 r., sygn. III SA/Wa 3995/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Tarno, Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi P. Sp. z o .o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia ... sierpnia 2005 r. nr ... w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia ... maja 2005 r. nr ...

Uzasadnienie

Pismem z dnia 9 marca 2005 r. "P." Sp. z o.o. z siedzibą w W., zwana dalej "Spółką", zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z wnioskiem o udzielenie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Spółka wskazała, iż zajmuje się profesjonalnie obrotem wierzytelnościami, m.in. na podstawie zawieranych umów nabywa wierzytelności w drodze cesji od przedsiębiorców nie zajmujących się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami. Przedsiębiorca taki przenosi na Spółkę wymagalne wierzytelności pieniężne wraz z wszelkimi przynależnymi prawami. Spółka je nabywa i płaci przedsiębiorcy umówioną cenę w określonym terminie płatności. Między przedsiębiorcą a Spółką, w związku z dokonaną cesją, nie występują dalej idące zobowiązania, a w szczególności Spółka nie świadczy przedsiębiorcy żadnych usług. Brak jest też zastrzeżenia cesji zwrotnej. Spółka po nabyciu wierzytelności, już we własnym imieniu i na własny rachunek, dokonuje jej windykacji lub ceduje na inny podmiot.

Spółka uzyskała od Urzędu Statystycznego w L. - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych opinię statystyczną z dnia ... maja 2004 r., w której zaklasyfikowano usługi cesji wierzytelności, polegające na przeniesieniu przez cedenta na cesjonariusza wierzytelności wraz z przynależnymi prawami, w grupowaniu PKWiU 65.22.10 - "usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00