Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Lu 760/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Sędziowie WSA Halina Chitrosz, WSA Bogusław Wiśniewski (spr.), Protokolant Stażysta Magda Gryzek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 stycznia 2007r. sprawy ze skargi J. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania prawa podatkowego - uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

W dniu [...] do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek J. G., w którym na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) domagał się udzielenia wiążącej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego podatkowej poprzez odpowiedź na pytanie :

"czy rozdzielenie dotychczasowego wspólnego wpisu małżonków w ewidencji działalności gospodarczej dokonane w trybie art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r., Nr 173, poz. 1808) wywołuje jakieś skutki w zakresie prawa podatkowego, w szczególności, czy dla dalszego wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej konieczne jest zawieranie pomiędzy małżonkami umowy spółki cywilnej lub jawnej, która byłaby podatnikiem podatku od towarów i usług, czy też jako czynny podatnik VAT może być zarejestrowany nadal jeden z małżonków --.

W uzasadnieniu wniosku podano, że pomiędzy małżonkami A. i S. G. istnieje ustrój małżeńskiej ustawowej wspólności majątkowej. Małżonkowie prowadzą wspólną działalność gospodarczą. Nigdy nie zawierali pomiędzy sobą umowy spółki cywilnej, ani umowy innej spółki, gdyż obowiązująca przez lata urzędowa wykładnia przepisów zabraniała małżonkom, pomiędzy którymi obowiązywała wspólność majątkowa, zawierania umowy spółki cywilnej, aby nie dochodziło do nakładania się wspólności łącznych (małżeńskiej i spółki cywilnej). Działalność była prowadzona na podstawie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej pod jednym numerem. Dla celów rozliczania podatku VAT z tej działalności zgłoszenia rejestracyjnego dokonał J. G. Jego NIP jest przypisany do przedsiębiorstwa. Podatek dochodowy od osób fizycznych płaci każde z nich od połowy dochodu osiągniętego ze wspólnej działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00