Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 stycznia 2007 r., sygn. II SA/Kr 2518/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Dobosz (spr.) Sędziowie WSA Grażyna Firek AWSA Wojciech Jakimowicz Protokolant Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi E.F. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] września 2003 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania robót budowlanych I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana; III. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] na rzecz skarżącej kwotę 10 (dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2003 r. znak [...] wydaną na podstawie art. 104 k.p.a. i art. 51 ust.1 pkt 1 w związku z art. 51 ust. 3, art. 80 ust. 2, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r Nr 106 poz. 1126 z późniejszymi zmianami) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. nakazał E.F. jako współwłaścicielce budynku przy ulicy B. w K. i inwestorowi wykonania robót budowlanych - wykucia otworu drzwiowego w ścianie klatki schodowej, prowadzącego bezpośrednio ze schodów do pomieszczenia na strychu budynku doprowadzenie obiektu - budynku przy ulicy B. w K. do stanu poprzedniego przez zamurowanie otworu drzwiowego wykutego w ścianie klatki schodowej i odtworzenie uprzednio istniejącego wejścia do pomieszczenia na strychu przez wykonanie otworu drzwiowego w ściance działowej wygradzającej część mieszkalną poddasza od strychu.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że budynek położony w K. przy ul. B. nr [...] jest to budynek mieszkalny wielorodzinny, dwukondygnacyjny. Na poddaszu ścianami działowymi wydzielono strych i mieszkanie, dach wielospadowy kryty jest blachą. W grudniu 2001 r. wyburzono fragment ściany klatki schodowej budynku w taki sposób, że powstało przejście bezpośrednio ze stopni ostatniego biegu schodów do pomieszczenia na strychu budynku. Istniejące uprzednio drzwi z korytarzyka przy mieszkaniu nr 3 do pomieszczenia strychowego zostały zlikwidowane, otwór w ściance zamurowano. Inwestorem przedmiotowych robót jest E.F., która wyjaśniła, że przyczyną ich realizacji było zajmowanie pomieszczenia strychu i uniemożliwianie do niego dostępu przez lokatora mieszkania nr 3. W tym pomieszczeniu znajdują się przewody gazowe i kominowe, konieczne jest zapewnienie dostępu do pomieszczenia celem kontroli przewodów, napraw dachu. Organ nadzoru budowlanego stwierdził, że podjęte przez inwestora działania, pomimo uzasadnienia koniecznością zapewnienia dostępu do pomieszczenia, nie mogą być akceptowane przez organ nadzoru budowlanego. Wykonany otwór wprawdzie umożliwia dostęp do pomieszczenia strychu, niemniej z uwagi usytuowanie - przejście z poziomu stropu podstrychowego bezpośrednio na stopnie schodów - jest rozwiązaniem nieprawidłowym, stwarzającym zagrożenie dla osób z niego korzystających. Inwestor bez wymaganego pozwolenia wykonał roboty budowlane. Organ nadzoru budowlanego przyjął tryb postępowania na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 51 ust 3 prawa budowlanego w celu doprowadzenia wykonanych robót budowlanych do zgodności z prawem. Ponieważ nie są to roboty polegające na budowie zgodnie z definicją zawartą w przepisie art. 3 pkt 6 ustawy, nie ma tu zastosowania przepis art. 48 prawa budowlanego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00