Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 stycznia 2007 r., sygn. II SA/Kr 1180/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Firek (spr.) Sędziowie WSA Renata Czeluśniak AWSA Wojciech Jakimowicz Protokolant Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi T.S. na decyzję Wojewody [....] z dnia 15 września 2005 r. Nr [....] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Wojewody [....] na rzecz skarżącego T.S. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 8 czerwca 2005 roku, znak [....] Prezydent Miasta K. na podstawie art. 105 oraz 104 k.p.a. umorzył postępowanie w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji pod nazwą: przebudowa na cele handlowo- usługowe piwnic i parteru budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, położonego na działce nr [....] obręb [....] , przy ul. [....] w K.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż wniosek o wydanie pozwolenia na budowę złożył w dniu [....] grudnia 2002 roku T.S. W toku postępowania ustalono, że wnioskowana przebudowa już nastąpiła. Organ powołał następnie tezę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. akt SA/Sz 2652/00, OSP 2002/12/155, w myśl której decyzja o pozwoleniu na budowę może dotyczyć wyłącznie przyszłych zamierzeń inwestycyjnych i realizacja robót przed uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, nawet bez wykonania całości tych robót, powoduje bezprzedmiotowość postępowania administracyjnego. Zdaniem organu, w przedmiotowym postępowaniu ma miejsce taka sytuacja.

Następnie wskazano, że celem postępowania administracyjnego jest wydanie decyzji co do istoty sprawy, co jednak w pewnych sytuacjach nie jest możliwe. Sytuacje takie powodują, że prowadzenie postępowania jest bezprzedmiotowe z uwagi na przyczyny, uniemożliwiające załatwienie sprawy. Jedną z takich przyczyn jest samowolna zmiana zagospodarowania, drugą brak podstaw prawnych do dokonania merytorycznego rozstrzygnięcia. Zgodnie z art. 105 § 1 k.p.a., gdy postępowanie z jakiejkolwiek przyczyny stało się bezprzedmiotowe, organ administracji publicznej ma obowiązek wydać decyzję o umorzeniu postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00