Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 9 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Go 527/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Skupień Sędziowie Sędzia WSA Joanna Wierchowicz (spr.) Asesor WSA Alina Rzepecka Protokolant Asystent sędziego Aleksandra Kosiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi T.K. Firma Handlowa "A." na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego określenia kwoty długu celnego oraz podatku od towarów i usług. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] marca 2006r., nr [...], Dyrektor Izby Celnej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] listopada 2005r, nr [...]. W uzasadnieniu wskazał, że [...] czerwca 2003 Agencja Celna reprezentująca importera T.K. zgłosiła do procedury dopuszczenia do obroty na polskim obszarze celnym wieszaki tworzywa sztucznego, wieszaki drewniane, bluzki damskie, kurtki damskie, spodnia damskie, wieszaki metalowe, żelazka oraz manekiny według Jednolitego Dokumentu Administracyjnego SAD Nr [...]. Do zgłoszenia celnego załączono między innymi świadectwo pochodzenia z Chin FORM A nr [...] z [...] lutego 2003 roku i zadeklarowano dla wszystkich pozycji stawki celne konwencyjne.

Po weryfikacji zgłoszenia celnego Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia [...] czerwca 2003 roku nr [...] uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego i dokonał ponownego ich obliczenia. Orzeczenie to stało się ostateczne.

Po przekazaniu świadectwa pochodzenia do weryfikacji, Chińska Rada Promocji Handlu Międzynarodowego (CCPIT) Oddział Rady w Xiamen stwierdziła w piśmie z dnia [...] maja 2004r., iż świadectwo Form A nr [...] jest fałszywe w związku z czym Naczelnik Urzędu Celnego postanowieniem z [...] października 2005r. wznowił z urzędu postępowanie celne.

Decyzją nr [...] z dnia [...] listopada 2005r. Naczelnik Urzędu Celnego uchylił decyzję [...] z [...] czerwca 2003r. w części dotyczącej kursu waluty, kraju pochodzenia i zastosowanej stawki celnej i dokonał określenia kwoty długu celnego i należnego podatku za sprowadzony towar. W uzasadnieniu wskazał, iż towar z póz. 3, 4 i 5 zgłoszenia celnego nr [...] z dnia [...] czerwca 2003r. został wymieniony w wykazie nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 października 1997r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu ustalania niepreferencyjnego pochodzenia towarów, sposobu jego dokumentowania oraz listy towarów, których pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia (Dz. U. Nr 130, póz. 851 z 1997roku ze zm. Dz. U. Nr 138, póz. 890 z 1998r.) w związku z czym jego pochodzenie musi być udokumentowane świadectwem pochodzenia dla zastosowania stawki konwencyjnej. Wobec tego, że przedłożone świadectwo okazało się fałszywe zastosowano stawkę celną autonomiczną podwyższoną o 100% zgodnie z punktem 7 i 11 Postanowień wstępnych do Taryfy Celnej będącej załącznikiem do rozporządzenia. Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 2002r. w sprawie ustanowienia Taryfy Celnej (dz. U. nr 226, póz. 1885 z 2002r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00