Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2007 r., sygn. III SA/Gl 621/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędziowie Sędzia NSA Marek Kołaczek, Asesor WSA Barbara Brandys-Kmiecik (spr.), Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2007r. przy udziale – sprawy ze skargi J. S. – Firma A w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. określił zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za [...]. w kwocie[...]zł.

W podstawie prawnej powyższej decyzji organ powołał się na art. 21 § 3, art. 207 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 ust. 1, art. 6 ust. 1, art. 10 ust. 2, art. 15 ust. 1, art. 19 ust. 1 oraz art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W motywach rozstrzygnięcia podniesiono, że w wyniku postępowania kontrolnego stwierdzono, iż w deklaracji VAT-7 za [...]. firma A J. S. z siedzibą w C. przy ul. [...] wykazała kwotę podatku VAT podlegającą wpłacie do Urzędu Skarbowego w wysokości [...]zł. Podatek naliczony wykazany w przedmiotowej deklaracji w łącznej kwocie [...] wynikał wyłącznie z faktur wystawionych przez firmę B P. H. w C.. Zaś podatek należny w łącznej kwocie [...] zł wynikał z faktur sprzedaży wystawionych przez firmę A na rzecz firmy C spółka cywilna w C. i firmy D J. B. w D. Dlatego też organ w oparciu o znajdujący się w aktach sprawy protokół z kontroli stwierdził, że w przedmiotowej deklaracji podatkowej firma A wykazała podatek naliczony i podatek należny zawarty w fakturach VAT dokumentujących czynności, które w rzeczywistości nie zostały zrealizowane. Ustalono bowiem, że B. B. założyła firmę B P. H. w C. na zlecenie Pana J. M., jednak w rzeczywistości P. H. nie prowadził żadnej działalności gospodarczej, a firma B miała służyć jedynie przepływowi dokumentów. Jednocześnie podkreślono, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w C. pismami z dnia [...] i [...]r. poinformował, że ww. firma w ogóle nie została zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług w tym organie, nie składała deklaracji VAT-7 i nie dokonywała wpłat z tytułu tego podatku. Nadto powołano się na skazujący wyrok Sądu Rejonowego w C. z dnia [...]r. o sygn. akt [...] uznający P. H. za winnego, tego że w okresie od [...]r. do [...]r. w C. działając czynem ciągłym, wspólnie i w porozumieniu z inną osobą podjął czynności mające na celu znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępczego pochodzenia środków finansowych pochodzących z nielegalnego wytwarzania[...]i handlu[...]w ten sposób, że prowadząc fikcyjną działalność handlową pod firmą B założył rachunek bankowy w oddziale [...]., na który przelano łącznie kwotę [...] zł z tytułu zapłaty za fikcyjną sprzedaż [...] dokonaną dla spółek E i A /.../.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00