Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 stycznia 2007 r., sygn. IV SA/Gl 760/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant sekr. sąd. Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi D. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D., działając na podstawie art. 1 pkt 2 i art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) oraz § 1, 7 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 1983 r., Nr 65, poz. 294), orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u D. W. choroby zawodowej [...] wymienionej w pozycji [...] wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do powołanego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, iż warunkiem niezbędnym dla stwierdzenia choroby zawodowej jest rozpoznanie przez właściwą placówkę służby zdrowia danej jednostki chorobowej wymienionej w wykazie chorób zawodowych oraz wykazanie związku przyczynowego między chorobą zawodową a warunkami pracy, tj. wykazanie, że narażenie na czynnik, który wywołał rozpoznane schorzenie występuje w środowisku pracy. Organ podniósł nadto, że D. W. badany był w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S., gdzie wydano orzeczenie lekarskie z dnia [...] r., oraz w Przychodni Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., w której sporządzono orzeczenia lekarskie w dniach [...] r. i [...] r., ale lekarze orzecznicy placówek służby zdrowia I i II instancji nie rozpoznali u badanego zawodowej [...]. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. zaznaczył, że choć w okresie zatrudnienia w [...]K., D.W. pracował w środowisku, gdzie [...] był istotnym zagrożeniem dla [...] i stwarzał ryzyko powstania przewlekłego [...], to nie ma podstaw do wydania decyzji stwierdzającej chorobę zawodową, gdyż orzeczenia lekarskie kompetentnych placówek diagnostycznych I i II instancji wykluczyły z lekarskiego punktu widzenia zawodowe [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00