Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 29 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Gl 1185/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Wiciak, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Mendecka (sprawozdawca), Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Agnieszka Zygmunt, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...]zł ( słownie: [...]złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]r., nr [...], po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez J. J. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z dnia [...]r., nr [...], określającej zobowiązanie H. J. - spadkodawcy M. J. w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r., Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) uchylił w części decyzję organu pierwszej instancji i obniżył wysokość przedmiotowego zobowiązania z kwoty [...]zł do kwoty [...]zł oraz podwyższył wysokość nadpłaty z kwoty [...]zł do kwoty [...]zł.

W uzasadnieniu tej decyzji organ odwoławczy, przywołując treść art. 97 § 1 oraz art. 100 § 1 Ordynacji podatkowej, podniósł, iż regulacja ta wskazuje, że w razie śmierci spadkodawcy organy podatkowe mają prawo weryfikacji zobowiązania podatkowego spadkodawcy poprzez przeprowadzenie stosownego postępowania w stosunku do spadkobierców. Na tym tle, w zdaniem organu, niezbędnym było natomiast odniesienie się w pierwszym rzędzie do zarzutów, zawartych w odwołaniu, dotyczących kwestii prawidłowości wyliczenia ulgi z tytułu budowy budynku mieszkalnego z lokalami na wynajem. Organ ustalił, iż w dniu [...]r. została zawarta umowa spółki, którą jedną ze stron był H. J.. Na podstawie tej umowy zawiązano "Spółkę A". W dniu [...]r. spółka ta zawarła ze Spółdzielnią Mieszkaniową B w T. umowę o wspólne inwestowanie Nr [...], której przedmiotem było wybudowanie przez inwestora zastępczego na rzecz właściciela, lokali mieszkalnych wraz z przynależnymi garażami na nieruchomości, dla której prowadzona była księga wieczysta KW Nr [...] oraz umowę o prowadzeniu wspólnej inwestycji zlokalizowanej w T. przy Al. [...] na nieruchomości, dla której prowadzona była księga wieczysta o Nr [...], zgodnie z tą umową inwestor zastępczy (Spółdzielnia "B") zobowiązał się do wybudowania na w/w nieruchomości budynku mieszkalnego i oddania go do użytku, a inwestor (Spółka A) zobowiązała się do pokrycia całości poniesionych kosztów budowy. Jednocześnie strony te zawarły porozumienie, na podstawie którego inwestorowi będącemu współwłaścicielem poprzez udział w części nieruchomości będzie przysługiwać prawo do lokalu wraz z przynależnymi garażami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00