Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Wr 1367/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Marta Semiczek (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński Asesor WSA Anetta Chołuj Protokolant: Anna Kruś po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w O. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 1997 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz skarżącej A Sp. z o.o. w O. K. kwotę 5.423 zł (pięć tysięcy czterysta dwadzieścia trzy złote) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] Zakłady A sp. z o.o. w O. K. zwróciły się o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 1997 r. wskazując, iż część posiadanych przez nią gruntów winna podlegać opodatkowaniu podatkiem rolnym oraz leśnym.

Organ I instancji odmówił stwierdzenia nadpłaty, wskazując, że skarżąca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie udzielonej koncesji ważnej do 31.12.2016 r. W związku z powyższym na mocy przepisów art. 3 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz art. 5 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od posiadanych gruntów winna odprowadzać podatek od nieruchomości wg stawki przewidzianej dla działalności gospodarczej, bez względu na kwalifikację ww. gruntów w ewidencji gruntów.

W odwołaniu od tej decyzji spółka potrzymała twierdzenie, iż część posiadanych gruntów ma charakter gruntów rolnych i leśnych, wobec czego winny podlegać opodatkowaniu podatkiem rolnym lub leśnym.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. nie znalazło podstaw do zamiany rozstrzygnięcia organu I instancji. Kolegium ustaliło, że skarżąca była użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych w gminie S. Ś. w obrębie R. (działki nr [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...]) i S. Ś. (działka nr [...]). Grunty wchodzące w ich skład w ewidencji gruntów sklasyfikowane były jako podlegające opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości użytki rolne oraz grunty leśne. Spółka prowadziła działalność gospodarczą na podstawie koncesji Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa obowiązujących do 31.12.2016 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00