Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. III SA/Wr 275/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Sędziowie Asesor WSA Anetta Chołuj Protokolant Adam Sak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 28 listopada 2006 r. sprawy ze skargi A sp. z o. o. z/s W G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 30 kwietnia 2005 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego we W. decyzją z dnia 14 lutego 2005 r. uznał zgłoszenia celne z dnia 6 maja, 3 lipca, 21 sierpnia, 3 i 27 września, 17 października, 22 listopada oraz 16 grudnia 2002 r. - dokonane przez A spółkę z o. o. z siedzibą w Głubczycach - za nieprawidłowe w części dotyczącej taryfikacji towaru SOLGEN 10 - suchego ekstraktu w postaci proszku, pozyskiwanego z nasion soi, zawierającego 10% izoflawonów (fitoestrogenów) sojowych oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego.

Według organu celnego wnioskowany przez importera kod PCN 2106 90 98 0 Taryfy celnej jest nieprawidłowy, a właściwą jest pozycja 1302 19 98 9.

W wyniku postępowania odwoławczego Dyrektor Izby Celnej we W. decyzją z dnia 30 kwietnia 2005 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wywiódł, że klasyfikacja towarów podlega pewnym zasadom i ogólnym regułom zapewniającym jednolitą interpretację, co oznacza, że dany towar zawsze jest klasyfikowany do jednej i tej samej pozycji lub podpozycji z wyłączeniem wszystkich innych, które mogłyby być brane pod uwagę. Wyjaśniono, że dla celów prawnych taryfikację ustala się zgodnie z brzmieniem pozycji i uwag do sekcji lub działów - stosownie do Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej, przy czym wiążący jest stan towaru w dniu zgłoszenia celnego, (art. 85 § 1 Kodeksu celnego). Wskazano nadto, iż w świetle Wyjaśnień do Taryfy celnej - stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 1999 r. (Dz. U. Nr 74, poz. 830) - pozycja 2106 obejmuje "przetwory spożywcze pod warunkiem, że nie są objęte jakąkolwiek inną pozycją w Nomenklaturze:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00