Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 grudnia 2006 r., sygn. III SA/Wr 195/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis Sędzia WSA Maciej Guziński Protokolant Monika Mikołajczyk po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 30 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Ż. T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty wynikającej z długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...], podczas kontroli przeprowadzonej w miejscowości M., ujawniono na terenie posesji Nr [...] przy ul. G. samochód marki Opel Corsa na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Ustalono, że pojazd wprowadzony został na polski obszar celny przez Ż. T., na zasadach odprawy celnej czasowej, z całkowitym zwolnieniem od cła. Okazało się, że Ż. T. opuściła polski obszar celny, pozostawiając na terenie Polski ten samochód oraz dokumenty pojazdu, czym naruszyła zasady odprawy celnej czasowej.

Przeprowadzone w związku z tym postępowanie karne-skarbowe zakończyło się - po rozpoznaniu apelacji w sprawie Ka 138/05 - wyrokiem Sądu Okręgowego w J. G. uniewinniającym Ż. T. Organ celny dokonał też zajęcia przedmiotowego pojazdu.

Decyzją z dnia [...], Nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w W. określił kwotę długu celnego (wraz z odsetkami oraz opłatą depozytową), w związku ze złamaniem warunku odprawy czasowej przedmiotowego samochodu, uznając za dłużnika Ż. T.

Orzeczenie to zostało utrzymane w mocy decyzją Dyrektora Izby Celnej z dnia [...], Nr [...], wydaną po rozpatrzeniu odwołania pełnomocnika strony.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ odwoławczy skonstatował, że stan faktyczny sprawy jest bezsporny i niekwestionowany przez stronę. W trakcie prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono w sposób nie budzący wątpliwości, że Ż. T. dokonała wprowadzenia towaru na polski obszar celny, na zasadach odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła, i to ona była osobą uprawnioną do korzystania z tej procedury. Strona wyjechała jednak z Polski bez nadania towarowi odpowiedniego przeznaczenia celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00