Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. III SA/Wa 3097/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2006 r. sprawy ze skarg "R." spółka z o.o. z siedzibą w W. na decyzje Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2003 r. nr [...] nr [...] nr [...] nr [...] nr [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargi

Uzasadnienie

Sześcioma decyzjami z dnia [...] listopada 2002 r. Urząd Skarbowy W. ustalił Skarżącej - R. sp. z o.o. w W. zobowiązania w podatku od towarów i usług z tytułu importu samochodów marki [...]. Uzasadnienia decyzji są takie same. Wynika z nich, że Urząd Celny w R. wydał stosowne decyzje, zmieniając klasyfikację importowanych samochodów z kodu towarowego PCN 8704 na 8703, tj. z pojazdu samochodowego do transportu towarowego o ładowności do 1000 kg na pojazd samochodowy osobowo-towarowy, oraz z podwyższając wartość celną towaru. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi na decyzje Głównego Urzędu Ceł utrzymujące te decyzje w mocy.

Powołując się na art. 54 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11. poz. 50 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.p.t.u.", załącznik Nr 6 do tej ustawy oraz załącznik Nr 4 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1995 r. w sprawie wykazu towarów dla celów poboru podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w imporcie (Dz.U. Nr 154, poz. 798 z poźn. zm.), dalej: "rozporządzenie z dnia 27 grudnia 1995 r.", organ pierwszej instancji stwierdził, że obowiązujące przepisy prawa podatkowego umożliwiają przełożenie kodyfikacji samochodów osobowych w systemie SWW na kodyfikację w systemie PCN. Zauważył również, iż taryfikacja, czyli klasyfikowanie towarów sprowadzanych z zagranicy do odpowiednich kodów towarowych, należy do kompetencji organów celnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00