Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Wa 1420/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Siegień Sędziowie : sędzia WSA Jolanta Rudnicka (spr.) asesor WSA Mirosław Gdesz Protokolant Agnieszka Kozik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi J.P. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia ...r. nr ... w przedmiocie odmowy potwierdzenia uprawnień do zaliczenia wartości mienia pozostawionego poza obecnymi granicami państwa polskiego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia ... nr ...; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

I SA/Wa 1420/05

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury decyzją z dnia ...r., nr ... utrzymał w mocy decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia ...r., nr ... orzekającą o odmowie potwierdzenia posiadania przez J. P., M. P. i T. A. uprawnienia do zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami państwa polskiego w J.N..

W uzasadnieniu powyższej decyzji Minister wskazał, że Wojewoda Małopolski decyzją z dnia ...r. odmówił stwierdzenia posiadania przez J.P., M.P. i T.A. uprawnień do zaliczenia wartości nieruchomości pozostawionej przez ich matkę S. P. poza obecnymi granicami państwa polskiego w J. N. . Z uzasadnienia powyższej decyzji Wojewody wynika, że złożony przez S. P. wniosek o zaliczenie wartości nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami państwa polskiego nie czynił zadość wymaganiom wynikającym z ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o zaliczaniu na poczet ceny sprzedaży albo opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości Skarbu Państwa pozostawionych poza obecnymi granicami państwa polskiego, wobec czego pismem z dnia 17 czerwca 2004 r. organ zwrócił się do spadkobierców S. P. o uzupełnienie jego braków. Zwrócono się o nadesłanie postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku po S. P. oraz wykazania, że właścicielka nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami państwa polskiego zamieszkiwała w dniu 1 września 1939 r. na terenach nie wchodzących w skład obecnego obszaru państwa polskiego, była w tym dniu obywatelką polską i opuściła te tereny w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r., posiada obywatelstwo polskie, zamieszkuje na stałe w Rzeczypospolitej Polskiej, co najmniej od dnia wejścia w życie powołanej wyżej ustawy. Wezwanie do uzupełnienia braków ponowiono pismem z dnia 25 czerwca 2004 r. wskazując, że wnioskodawca, zgodnie z art.4 ust.2 powyższej ustawy zobowiązany jest złożyć dokumenty wymienione w tym przepisie. W odpowiedzi na powyższe wezwania organu pierwszej instancji złożone zostały: dwa postanowienia Sądu Rejonowego w M. z dnia 26 listopada 1991 r. i z dnia 30 września 1999 r. (sygn. akt Ns 323/91, Ns 231/99), z których wynika, iż spadek po S. P. zmarłej w K. w dniu 7 listopada 1990 r. nabył w całości jej mąż J. P., zaś spadek po J. P. zmarłym w K. w dniu 13 grudnia 1998 r. nabyły dzieci : J.P., J.P. oraz T. A. . Złożone zostały również: upoważnienie udzielone przez M.P. i T. A. bratu J P. do prowadzenia sprawy dotyczącej zwrotu mienia pozostawionego poza obecnymi granicami Państwa Polskiego a ponadto zaręczenie w miejsce przysięgi P. S. i F. L. o pozostawionym przez S. P. majątku w J. N.: domu mieszkalnego drewnianego, stajni i jednej morgi ogrodu oraz poświadczenie posiadania przez S. D. obywatelstwa Państwa Polskiego z dnia 10 października 1928 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00