Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Wa 1613/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch Sędziowie : WSA Maria Tarnowska asesor WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant Marcin Michrowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi Miasta i Gminy D. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przekazania na rzecz gminy własności nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, po rozpatrzeniu odwołania Agencji [...], decyzją z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] uchyliła decyzję Wojewody [...] z dnia [...] kwietnia 2006 r., nr [...] o nieodpłatnym przekazaniu Gminie D. mienia Skarbu Państwa stanowiącego zabudowaną nieruchomość położoną w W. oznaczoną jako działka nr [...] o pow. [...] ha, zapisaną w księdze wieczystej Kw nr [...] odmówiła nieodpłatnego przekazania Gminie D. przedmiotowej nieruchomości.

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Zarząd Miasta i Gminy D. w dniu [...] lipca 1998 r. wystąpił do Wojewody [...] z wnioskiem o przekazanie, w trybie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.), na własność Gminy D. nieruchomości położonej w W., oznaczonej jako działka nr [...] o powierzchni [...] ha.

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] kwietnia 2006 r. orzekł o nieodpłatnym przekazaniu Gminie D. mienia Skarbu Państwa stanowiącego przedmiotową nieruchomość. W uzasadnieniu organ wskazał, że nieruchomość stanowiąca działkę nr [...] zabudowaną [...] została wydzielona z działki nr [...] o powierzchni [...] ha, na podstawie ostatecznej decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w S., z dnia [...] lutego 1995r., nr [...] . Zatwierdzenie projektu podziału tej nieruchomości nastąpiło na wniosek Urzędu Miasta i Gminy D. Celem podziału było uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. Stroną decyzji zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości była Agencja [...] Skarbu Państwa. Dla wydzielonej działki nr [...] urządzono księgę wieczystą KW nr [...]. W dziale [...] tej księgi jako właściciela ujawniono Skarb Państwa. Jako podstawę nabycia własności nieruchomości wskazano oświadczenia o zrzeczeniu się udziału we współwłasności nieruchomości (osób fizycznych). Do dnia rozpoznawania wniosku Gminy D. o przekazanie na jej rzecz własności tej działki Agencja [...] Skarbu Państwa nie przekazała do akt sprawy żadnej informacji lub dowodu o podjęciu działań mających na celu zakwestionowanie tego wpisu. Z przepisu art. 3 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.) wynika domniemanie jawności materialnej ksiąg wieczystych. Na gruncie tej regulacji domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym, a prawo wykreślone (lub nie wpisane) nie istnieje. Z uwagi na powyższe nie można podzielić stanowiska Agencji [...] Skarbu Państwa oraz Gospodarstwa [...] Skarbu Państwa w B. o tym, że działka nr [...] znajduje się w zasobie Agencji. Nieruchomość ta ujawniona jest bowiem w księdze wieczystej jako własność Skarbu Państwa, a skoro tak, to pozostaje w zasobach nieruchomości Skarbu Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00