Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. IV SA/Wa 2108/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Szymańska (spr.), Sędziowie sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant Katarzyna Tomiło, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 grudnia 2006 sprawy ze skargi M. M., T. T., T. T., B. J. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2003 r. nr [...] w przedmiocie podpadania pod działanie dekretu o reformie rolnej zespołu pałacowo - parkowego - oddala skargę -

Uzasadnienie

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...].12.2003 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...].06.2002 r., w której stwierdzono, że objęty na dzień 1.09.1939 r. Iwh [...],[...] księgi tabularnej Sądu Okręgowego w W. zespół pałacowo-parkowy w P., powiat O. -obejmujący szereg parceli o łącznej pow. ponad 8 ha, wchodzący w skład majątku ziemskiego, stanowiącego uprzednio własność M. L. - podpada pod działanie art. 2 ust. 1 lit e tego dekretu PKWN z dnia 6.09.1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej.

W uzasadnieniu swej decyzji Wojewoda stwierdził, że zespół pałacowo-parkowy został przejęty na rzecz Skarbu Państwa we wskazanym trybie, co dokumentuje zaświadczenie Wojewódzkiego Urzędu Ziemskiego w K. z dnia [...] stycznia 1947 r. Na parcelach katastralnych objętych wnioskiem spadkobierców byłej właścicielki, wg poczynionych przez Wojewodę ustaleń, poza pałacem i parkiem oraz drogami dojazdowymi znajdowały się także domek rządcy, obora, ogród oraz staw. Natomiast z protokołu spisanego w dniu 16 marca1950 r, w ośrodku szkolnym w P. wynika, że do przedmiotowej resztówki zaliczono następujące budynki: pałac, 2 obory, 2 kurniki, pralnię, spichlerz, stajnię i 2 czworaki. Wojewoda zaznaczył, że z posiadanych dokumentów archiwalnych wynika, iż resztówka ta została przekazana m. in. na potrzeby Szkoły Rolniczej w P.

Wojewoda [...] wskazał na przepisy art. 1 ust. 2 tego dekretu, w szczególności na sformułowanie, iż przeprowadzenie reformy rolnej obejmowało zarezerwowanie odpowiednich terenów dla szkół oraz poddanych zarządowi państwowemu lub samorządowemu ośrodków dla podniesienia kultury rolnej, wytwórczości nasiennej, hodowlanej, oraz przemysłu rolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00