Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Wa 1803/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Lenart (spr.) Sędziowie WSA Jolanta Rudnicka asesor WSA Joanna Skiba Protokolant Marta Maciejkowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 grudnia 2006 r. sprawy ze skarg B. W., B. B., P. W., T. W., B. W., W. W., E. W., J. K. oraz A. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] listopada 2003 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu nieruchomości [...] 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta W. z dnia [...] lipca 2003 r. nr [...], 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz B. W., B. B., P. W., T. W., B. W., W. W., E. W., J. K. solidarnie kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego oraz kwotę po [...] ([...]) złotych na rzecz każdego z nich tytułem zwrotu kosztów zastępstwa adwokackiego, 4) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz adwokat B. D. - kuratora A. W. kwotę [...] ([...]) złotych tytułem wynagrodzenia kuratora.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] listopada 2003 r., nr [...] - po rozpatrzeniu odwołań spadkobierców poprzedniej właścicielki nieruchomości L. R. - utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] lipca 2003 r., Nr [...] o odmowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego do gruntu położonego w W. przy ul. [...] ([...]).
W uzasadnieniu wydanej decyzji organ drugiej instancji wskazał na następujące okoliczności faktyczne i prawne wydanego rozstrzygnięcia.
Przedmiotowy grunt przy ul. [...] położony jest na terenie objętym działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 dekretu dotychczasowi właściciele lub ich następcy prawni będący w posiadaniu gruntu, względnie osoby prawa ich reprezentujące, uprawnieni byli w ciągu 6-ciu miesięcy od dnia objęcia w posiadanie gruntu przez Gminę W. do złożenia wniosku o przyznanie prawa własności czasowej (obecnego prawa użytkowania wieczystego) z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za opłatą symboliczną. Gmina miała obowiązek uwzględniania wniosków, jeżeli korzystanie z gruntów przez dotychczasowych właścicieli dało się pogodzić z przeznaczeniem tych gruntów określonym w planie zabudowania.