Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Wa 1557/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Boniecka - Płaczkowska (spr.) Sędziowie WSA Elżbieta Sobielarska asesor WSA Przemysław Żmich Protokolant Katarzyna Babik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi Z. B. D. i L. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2006 r., nr [... ] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. po rozpatrzeniu odwołania Z. B. D. i L. D. od decyzji Prezydenta W. z dnia [...] marca 2006 r., nr [...] odmawiającej przyznania prawa własności czasowej do gruntu o pow. [...] m2 nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] uregulowanej w KW nr [...], uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że właścicielem nieruchomości położonej przy ul. [...] uregulowanej w KW nr [...] był R. P. Nieruchomość obecnie jest częścią o pow. [...] m2 działki ewidencyjnej nr [...] z obrębu [...] położonej przy ul. [...] oraz częścią o pow. [...] m2 działki ewidencyjnej nr [...] w obrębie [...] w liniach rozgraniczających ul. [...] (drogi powiatowej).

W dniu 8 października 1948 r., w terminie prawem przepisanym wpłynął wniosek R. P. o przyznanie w trybie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279) prawa własności czasowej za czynszem symbolicznym do tej nieruchomości. Następstwo prawne po R. P. zostało ustalone.

Działka ewidencyjna nr [...] znajduje się we władaniu [...] Przedsiębiorstwa [...].

Decyzją z dnia [...] czerwca 2001 r. Zarząd W. odmówił następcom prawnym R. P. ustanowienia prawa użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu. Decyzja ta została uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W., a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji. W dniu [...] marca 2002 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. orzekło o stwierdzeniu nieważności decyzji Zarządu [...] W. nr [...] z [...] czerwca 1993 r. stwierdzającej nabycie z dniem 5 grudnia 1990 r. przez [...] Przedsiębiorstwo [...] prawa użytkowania wieczystego gruntu położonego przy ul. [...] oznaczonego jako działki nr [...] z obr. [...] w części dotyczącej dawnej nieruchomości hipotecznej oznaczonej jako KW nr [...] z uwagi na fakt, że ustanowienie użytkowania wieczystego na rzecz [...] Przedsiębiorstwa [...] w sytuacji, gdy pozostawał nierozpatrzony wniosek dekretowy byłych właścicieli, rażąco narusza prawo, a mianowicie art. 97 § 1 pkt. 4 kpa oraz art. 2 ust. 1 zdanie 2 ustawy z dnia 29 września o zmianie ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Rozstrzygnięcie owego wniosku stanowi bowiem zagadnienie wstępne w postępowaniu o ustanowienie użytkowania wieczystego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00