Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 14 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Op 502/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska Sędzia WSA Daria Sachanbińska (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Joanna Szyndrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi E. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Starosta [...], działając na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a i b oraz art. 150 a ust. 1, 2 i 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a., orzekł o odmowie przyznania świadczenia przedemerytalnego E. J. Organ stwierdził, iż wniosek w sprawie przyznania świadczenia z dnia 24 marca 2006 r. został złożony po terminie określonym w art. 150 a ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a to w konsekwencji spowodowało wydanie decyzji z dnia 3 kwietnia 2006 r. o umorzeniu postępowania. Decyzja ta została uchylona przez Wojewodę [...] a sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia. W trakcie ponownego rozpoznawania sprawy organ ustalił, że staż pracy E. J. wynosi 36 lat, 4 m - ce i 13 dni, co uprawniało go do uzyskania prawa do zasiłku przedemerytalnego.

Dalej, organ wskazał na treść art. 150a ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którym osoba spełniająca określone w ustawie warunki do nabycia prawa do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego może złożyć wniosek o przyznanie prawa do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego do dnia 28 lutego 2006 r. Ponieważ E. J. utrzymywał, że w dniu 15 lutego 2006 r. złożył ustnie wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego, przeprowadzono postępowanie wyjaśniające, z którego wynikało, że od dnia rejestracji, tj. od 2 listopada1998 r. do dnia złożenia pisemnego wniosku, tj. 24 marca 2006 r., E. J. był kilka razy w Urzędzie Pracy i pytał o zmiany do ustawy, lecz do żadnego z pracowników nie zwracał się o przyjęcie ustnego wniosku w sprawie przyznania spornego świadczenia. Pracownicy nie są w stanie potwierdzić dat, w jakich strona stawiła się w Urzędzie. Dopiero w marcu, a dokładnie 7 marca 2006 r., E. J. przedłożył pracownikowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w K. oświadczenie w sprawie zatrudnienia w gospodarstwie rolnym, natomiast 10 marca 2006 r. zgłosił się do Urzędu Pracy z nowymi dokumentami. W tej ostatniej dacie E. J. spytał, czy na podstawie przedłożonych dokumentów może dostać świadczenie przedemerytalne. Pełną informację na temat przekazania spraw zasiłków i świadczeń przedemerytalnych z dniem 1 sierpnia 2004 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w K., a także dotyczącą warunków koniecznych do uzyskania świadczenia przedemerytalnego po nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia, w tym dochowania terminu złożenia wniosku do 28 lutego 2006 r., strona otrzymała w dniu 13 marca 2006 r. Kilka dni później, a mianowicie 24 marca 2006 r., E. J. złożył podanie z prośbą o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Organ stwierdził, że wniosek strony wpłynął po ustawowym terminie i odmówił przyznania żądanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00