Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 29 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Ol 101/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janina Kosowska Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Asesor WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi F. B. na decyzję Starosty z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela oddala skargę. WSA/wyr.1 - sentencja wyroku

Uzasadnienie

Decyzją z dnia "[...]" nr "[...]" Dyrektor Zespołu Szkół na podstawie art. 7 ust. 1a i 1b ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) odmówił F. B. wydania aktu awansu zawodowego na stopień zawodowy nauczyciela kontraktowego.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż zgodnie z wyżej cytowaną ustawą zawarcie umowy o pracę z osobą nie będącą nauczycielem, a posiadającą przygotowanie uznane przez dyrektora za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć może nastąpić za zgodą Kuratora Oświaty na podstawie art. 7 ust. 1a i 1b. Dyrektor Zespołu Szkół argumentował, iż zatrudnienie za zgodą Kuratora Oświaty w powyższej wskazanym trybie oznacza, że do osoby zatrudnionej nie mają zastosowania przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), z wyjątkiem przepisów określających obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych i dotyczących wynagrodzenia, które ustala się jak dla nauczycieli kontraktowych. W związku z powyższym w okresie zatrudniania F. B. w Zespole Szkół, nie miały zastosowania pozostałe przepisy Karty Nauczyciela, w tym również te regulujące uzyskanie stopnia awansu zawodowego.

Odwołanie od decyzji organu I instancji złożył F. B., wnosząc o uchylenie tejże decyzji i nakazanie Dyrektorowi wyżej wymienionego Zespołu Szkół, aby niezwłocznie wydał i doręczył odwołującemu się akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego z dniem 1 września 2003 roku, jako nauczycielowi zatrudnionemu w zespole Szkół w trybie art. 9a ust. 3 Karty Nauczyciela. Uzasadniając odwołanie F. B. podkreślił, że zaskarżona decyzja została wydana w wyniku (prawomocnego z dniem 17 listopada 2005 roku) wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie znak II SAB/OI 38/05 z dnia 15 września 2005r., który stwierdził bezczynność powyższego organu w przedmiotowej sprawie i nakazał mu rozpatrzenie wniosku w przedmiocie nadania stopnia zawodowego nauczyciela w terminie 30 dni od dnia doręczenia akt organowi, czyli od dnia 1 grudnia 2005 roku. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd pouczył organ, iż obowiązek wydania takiej decyzji wynika z treści art. 9b ust. 4 i 6 oraz art. 9a ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, ze zm.). Sąd wyjaśnił ponadto, że "podnoszony przez dyrektora szkoły argument, iż decyzji takiej nie może wydać, gdyż skarżący nie był zatrudniony w szkole na podstawie Karty Nauczyciela, lecz na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, a w związku z tym nie mógł rozpocząć stażu na drodze awansu zawodowego, nie znajduje podstaw." W świetle tych ustaleń Sądu odwołujący się wskazał, iż argumentacja prawna zawarta w zaskarżonej decyzji jest po prostu chorobliwie infantylna i nie zasługuje na szczegółowe roztrząsanie. Co więcej, Dyrektor powyższego Zespołu Szkół za podstawę zaskarżonej decyzji przyjmuje art. 7 ust. 1a i 1b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty, który nie nadaje żadnego uprawnienia do wydawania decyzji w przedmiocie stopnia awansu zawodowego nauczyciela.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00