Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Łd 831/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Porczyńska, Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.), Protokolant Jarosław Szkudlarek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2006 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [..] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. - P., działając na podstawie art. 21 § 1 pkt 2 i art. 207 i 210 Ordynacji podatkowej oraz art. 9 ust. 1 i 2, art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 pkt 6, art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 38, art. 27 ust. 1, art. 45 ust. 1, 4 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst. jedn. Dz.U. z 1993 roku, Nr 90, poz. 416 ze zm.) określił Z. S. i R. S. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 1999 w wysokości 22.497,30 zł.

Organ podatkowy pierwszej instancji stwierdził na podstawie informacji z Domu Maklerskiego Banku B Spółki Akcyjnej w W., że w roku 1999 R. S. uzyskała przychód z odpłatnego zbycia akcji pracowniczych Banku B S.A. w W. w wysokości 66.526,50 zł, który to dochód nie został wykazany w rocznym zeznaniu podatkowym małżonków S. za rok 1999. Powołał następnie art. 17 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychody należne z odpłatnego przeniesienia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych stanowią przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 wskazanej ustawy.

Przyznał, iż zgodnie z art. 52 pkt 1 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnieniu od podatku podlegały dochody uzyskane ze sprzedaży akcji dopuszczonych do obrotu publicznego, nabytych na podstawie oferty publicznej lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym, wtórnym obrocie publicznym. Wskazał jednakże, że zgodnie z tym przepisem zwolnieniu podlegały dochody uzyskane ze sprzedaży akcji nabytych na podstawie oferty publicznej, którą zgodnie z art. 1 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 22 marca 1991 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi jest nabycie, nabywanie lub przenoszenie prawa z emitowanych w serii papierów wartościowych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli proponowanie nabycia skierowane jest do więcej niż 300 osób albo do nie oznaczonego adresata, z wyjątkiem między innymi udostępniania w procesie prywatyzacji przez Skarb Państwa akcji pracownikom danej spółki oraz producentom rolnym związanym z przedsiębiorstwem. W ocenie organu podatkowego pierwszej instancji nabycie przez pracowników Banku B S.A. akcji w ramach jego prywatyzacji nie było nabyciem w ramach obrotu publicznego i tym samym nie spełniało określonych w art. 52 pkt.1 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunków zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z jego sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00