Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Łd 517/06

 

Dnia 12 grudnia 2006 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Asesor WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.), Protokolant referent stażysta Jarosław Moraczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2006 roku sprawy ze skargi C. i E. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...], po rozpatrzeniu odwołania C. i E. małż. M., decyzją z dnia [...] nr [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] nr [...] odmawiającą nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu położonego w [...] przy ul. A 75, oznaczonego jako działka nr [...] w obrębie G-41, objętego księgą wieczystą [...], stanowiącego własność Gminy Ł., a będącego w użytkowaniu wieczystym E. i C. małż. M..

W uzasadnieniu tej decyzji wskazało, iż ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości (Dz. U. z dnia 12 września 2005 r.), w oparciu o zapisy, której została wydana zaskarżona decyzja, w art. 1 ust. 1 stanowi, że "osoby fizyczne będące w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych mogą wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego tych nieruchomości w prawo własności".

Za bezsporną SKO w [...] uznało okoliczność, iż E. i C. małż. M. spełniają kryteria do wystąpienia z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na podstawie powołanego wyżej przepisu, przekształcenie to może się jednak dokonać odpłatnie. Przepis art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku wskazuje, bowiem na obowiązek poniesienia z tytułu tego przekształcenia stosownych opłat, a mianowicie "osoba, na rzecz, której zostało przekształcone prawo użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, jest obowiązana do uiszczenia dotychczasowemu właścicielowi opłaty z tytułu tego przekształcenia, z zastrzeżeniem art. 5". Sytuacje, w których organ orzekający w sprawie odstępuje od naliczania tej opłaty wymienia art. 5. Zgodnie z tym przepisem "przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości następuje nieodpłatnie na rzecz użytkowników wieczystych lub ich następców prawnych: 1) którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa na podstawie innych tytułów, przed dniem 5 grudnia 1990 r.; 2) które uzyskały użytkowanie wieczyste na podstawie art. 7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279)".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00