Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Lu 616/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz /spr./, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant asystent sędziego Anna Strzelec, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 8 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi A.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za X 2005 r. oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego za ten miesiąc I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz A.J. kwotę zł. 514,00 /pięćset czternaście / tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 roku, Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania A.J. od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] maja 2006 roku, Nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za październik 2005 roku oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego za ten miesiąc, Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu powyższej decyzji podano, iż w wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej u A.J. stwierdzono, że zaniżyła ona należny podatek od towarów i usług w deklaracji za październik 2005 roku stosując stawkę podatku 0 % przy sprzedaży towarów podróżnym na podstawie dokumentu "Zwrot VAT dla podróżnych" /TAX FREE/, który nie spełniał wymogów określonych przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 roku w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium wspólnoty.

Na podstawie notatki służbowej z dnia 25 listopada 2005 roku, sporządzonej przez R.K. - kontrolera celnego w Izbie Celnej, który zweryfikował autentyczność dokumentów "Zwrot VAT dla podróżnych" wystawionych przez A.J., ustalono, że odciski pieczęci "Polska-Cło" na dokumentach o numerach [...], [...] i [...] z [...].10.2005r. nie świecą światłem widzialnym pod wpływem promieniowania emitowanego wskaźnikiem laserowym MA-100 typ P Nr 0238. Nadto ustalono, że dokumenty te nie zostały zaewidencjonowane w ewidencji wywozu znajdującej się w Izbie Celnej, a funkcjonariusz celny K.J. /winno być - J./ nie dokonywał potwierdzeń wywozu towaru przez podróżnych na podstawie zakwestionowanych dokumentów - z pisma Oddziału Celnego Drogowego z dnia [...] grudnia 2005 roku, nr [...], wynika, że po sprawdzeniu w systemie "GRANICA" stwierdzono, że pozycje [...], [...] i [...] zajęto w dniu 1 /winno być - 10/ października 2005 roku i pod tymi pozycjami zarejestrowano innych obywateli przewożących towar na podstawie innych dokumentów TAX FREE. W tej sytuacji potwierdzenia wywozu na wymienionych dokumentach nie mają - zdaniem organu I instancji - znamion autentyczności i tym samym nie potwierdzają wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty, nie mogą więc stanowić podstawy do wykazywania sprzedaży w deklaracji za październik 2005 roku ze stawką 0 %. Zastosowanie tej stawki przez stronę do sprzedaży wyszczególnionej na wymienionych dokumentach stanowi naruszenie art.129 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00