Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Kr 1406/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mariusz Kotulski Sędziowie WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) WSA Ewa Rynczak Protokolant Edyta Domagalska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi M.F. i A. F. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] maja 2002 r. Nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji;

Uzasadnienie

Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...].07.2000r., znak [...], na podstawie art. 80, ust.2, pkt l w związku z art. 83 ust. 1 i art. 48 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo oraz art. 104 k.p.a. -nakazano M. F. i A. F. rozbiórkę na własny koszt wykonanych bez pozwolenia na budowę ścian przyziemia budynku mieszkalno - usługowego na działce nr "1", położonej w L. przy ul. [...].

Po rozpatrzeniu odwołania A. F. od powyższego rozstrzygnięcia, decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...].07.2001r., znak [...], na podstawie art.138 § 2 k.p.a. praż art. 80 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane - uchylono zaskarżoną decyzję w całości i przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji, stwierdzając nieprawidłowość przeprowadzonego dotąd postępowania dowodowego. Wyjaśniono w tym zakresie, że nie zostały wskazane okoliczności, które organ uznał za udowodnione (kwestia rozpoczęcia realizacji budynku mieszkalno-usługowego) oraz powody, dla których odmówiono wiarygodności innym dowodom (wykonanie obowiązku zabezpieczenia skarpy terenowej nałożonego decyzją Kierownika Urzędu Rejonowego w L. z 1992r.), nie przeprowadzono też postępowania wyjaśniającego na okoliczność, czy wykonane przez odwołujących się prace budowlane od strony działek sąsiadów W. K. i S. H. stanowią w całości zabezpieczenie skarpy terenowej w sytuacji, gdy obowiązek orzeczony decyzją Kierownika Urzędu Rejonowego w L. z dnia [...].09.1992r., nr [...], dotyczył tylko wykonania trwałego i skutecznego zabezpieczenia skarpy od strony sąsiada W. K., oraz czy w związku z tym orzeczony zaskarżoną decyzją nakaz rozbiórki powinien dotyczyć całości wykonanych robót budowlanych, czy też może jedynie rozbiórki części od strony sąsiada S. H.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00