Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Kr 461/04

 

|Sygn. akt I SA/Kr 461/04 | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 grudnia 2006r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka (spr), Sędziowie: WSA Urszula Zięba, Asesor: WSA Jarosław Wiśniewski, Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2006r., sprawy ze skargi M. K., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 15 marca 2004r. nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2003r., skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...].2003 roku Nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w N., działając na podstawie art. 207, art. 107 § 1, art. 108 § 1 oraz art. 115 § 2, 4 i 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm./ w związku z art. 6a ust. 1, 4, 5, 6, 10, art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm./ określił:

zobowiązanie w podatku od towarów i usług, ciążące na byłej Spółce Cywilnej: Z. L., M. K. z siedzibą w N., za okres obliczeniowy kwiecień 2003 roku kwocie [...] zł, jednocześnie orzekł o odpowiedzialności M. K., byłego wspólnika tej Spółki za zaległość w kwocie [...] zł ciążącej na Spółce za powyższy okres.

W wyniku kontroli działalności gospodarczej organy podatkowe ustaliły, iż w Spółce cywilnej Z. L., M. K., S. K. z siedziba w N. do dnia 15 kwietnia 2003 roku działalność gospodarcza była prowadzona w formie dwuosobowej. Z dniem 14 kwietnia 2003 roku wspólniczki: Z. L. i M. K. podpisały aneks do umowy Spółki i z tym dniem M. K. "nie bierze udziału w działalności gospodarczej," a zatem z tym dniem, jedyną osobą, która realizowała cel gospodarczy określony umową spółki, była Z. L. Ponieważ przepisy prawa cywilnego nie znają instytucji jednoosobowej spółki cywilnej, organy podatkowe uznały, że z tym dniem Spółka przestała istnieć. Stosownie zatem do obowiązku wynikającego z treści art. 6 a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, Spółka winna w ciągu 30 dni od dnia rozwiązania Spółki sporządzić spis z natury towarów na dzień jej rozwiązania, zawiadomić o dokonanym spisie urząd skarbowy w terminie 14 dni oraz w terminie nie później niż 30 dni uiścić podatek VAT. Ponieważ przedmiotowych czynności Spółka nie wykonała. Zgodnie z art. 6 a ust. 5 i 6 powołanej ustawy, Naczelnik Urzędu Skarbowego określił wartość towarów w drodze oszacowania, a nadto określił wysokość zobowiązania podatkowego przy zastosowaniu stawki 22%, bez możliwości odliczenia podatku naliczonego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00