Wyrok WSA w Kielcach z dnia 20 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Ke 275/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Rojek,, Asesor WSA Mirosław Surma (spr.), Protokolant Krzysztof Czarnecki, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Projektowania i Realizacji Obiektów Inżynierii Ochrony Środowiska "A" Spółka z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
I SA/Ke 275/06
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] nr [...],[...], w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu decyzji organ II instancji wskazał, że Przedsiębiorstwo Projektowania i Realizacji Obiektów Inżynierii Ochrony Środowiska "A" Spółka z o.o. wnioskiem z dnia 27 września 2005 r. zwróciło się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Spółka podała, że realizuje inwestycje współfinansowane ze środków unijnych (Phare, ISPA). Kontrakty zawierane są z wykonawcami w walucie EURO, a faktury sporządzane w PLN, po przeliczeniu EURO wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury. Rozliczenie za wykonane roboty dokonywane jest w PLN, jako równowartość wyrażonej w EURO przeliczonej zgodnie z kursem banku zamawiającego z dnia zapłaty. Płatność następuje w ciągu 30 dni od daty wystawienia przez Inżyniera Kontraktu przejściowego świadectwa płatności, a czasem z uwagi na opóźnienia otrzymania przez zamawiającego środków z instytucji pomocowych, płatność następuje z dużym opóźnieniem. W związku z tym, że powstaje różnica między wartością transakcji wyrażoną w złotych w momencie zarachowania faktury a wartością uiszczonej wpłaty, zdaniem Spółki, prawidłowym jest wystawienie faktury korygującej na różnicę powstałą między kwotą wynikającą z faktury a kwotą zapłaty.