Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2006 r., sygn. I SA/Gl 1854/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (sprawozdawca), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Protokolant Monika Adamus, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 grudnia 2006 r. sprawy ze skargi M.i J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], po rozpoznaniu odwołania M. i J. P. od wydanej przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w B. decyzji z dnia [...] r. nr [...] w sprawie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r., Dyrektor Izby Skarbowej w K. na podstawie art. 233 § 1 pkt 1, art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 929 ze zm.) - utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Uzasadniając to rozstrzygnięcie organ odwoławczy zauważył, że będącą przedmiotem odwołania decyzją organ podatkowy uznał zgłoszenie żądanie stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. z tytułu sprzedaży akcji "A" S.A. za niezasadne. Nie podzielił bowiem poglądu, reprezentowanego przez podatników, że dochód uzyskany przez J. P. ze sprzedaży [...] akcji I emisji "A" SA, dokonanej w miesiącu [...] 2001 r. korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 52 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 176 z 2000 r. ze zm.), a tym samym podatek w kwocie [...] zł jest nienależny. Organ odwoławczy wskazał, że w uzasadnieniu decyzji organu pierwszej instancji, w kontekście art. 52 pkt 1 lit. c ustawy podatkowej, podkreślono, że akcje będące przedmiotem sprzedaży były dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi (decyzja Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia [...] r., nr [...]), zostały nabyte przed ich dopuszczeniem do tego obrotu, a ich sprzedaż nie nastąpiła w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Aby jednak zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w powołanym przepisie, mogło mieć zastosowanie, sprzedaż akcji winna była nastąpić po upływie trzech lat od daty ich pierwszego notowania na rynku regulowanym - podczas gdy w niniejszej sprawie pierwsze notowanie akcji I emisji Spółki nastąpiło w dniu [...] 2001 r., natomiast sprzedaż tychże akcji w dniu [...] 2001 r., tj. po upływie niecałych [...] miesięcy. Równocześnie - odmiennie niż podatnicy - organ pierwszej instancji wywiódł, że brzmienie art. 52 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozostawia wątpliwości, iż wymienione tam warunki zwolnienia odnoszą się wyłącznie do konkretnych ( będących przedmiotem sprzedaży) akcji, a nie do jakichkolwiek akcji danej spółki. Skoro więc akcje sprzedane przez J. P. pochodziły z I emisji, wprowadzanej na giełdę dopiero od dnia [...] 2001 r., a ich sprzedaż nastąpiła przed upływem trzech lat od daty pierwszego notowania tych akcji na giełdzie, bez wątpienia dochód z takiej sprzedaży nie podlegał zwolnieniu od podatku na podstawie analizowanego przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00