Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 5 grudnia 2006 r., sygn. II SA/Bd 828/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Czerwiński (spr.) Asesor WSA Grzegorz Saniewski Protokolant: Magdalena Tambelli po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 22 listopada 2006 r. sprawy ze skargi Rafała W. na decyzję Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. z dnia [...] 2006 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżone orzeczenie w części utrzymującej w mocy orzeczenie nr [...] Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. w zakresie punktu 9 - kategoria zdolności do zawodowej służby wojskowej, oraz poprzedzające je orzeczenie nr [...] Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. w części dotyczącej określenia kategorii zdolności do zawodowej służby wojskowej, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu, 3. w pozostałej części skargę odrzuca, 4. zasądza od Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. 240 zł (dwieście czterdzieści złotych) na rzecz skarżącego, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego,
Uzasadnienie
Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w B. orzeczeniem nr [...] z dnia [...] 2006 r. uznała Rafała W. za trwale niezdolnego do zawodowej służby wojskowej z powodu zaburzeń lękowo depresyjnych upośledzających w znacznym stopniu zdolności adaptacyjne i uznała, że inwalidztwo z tego powodu nie pozostaje w związku przyczynowym ze służbą wojskową.
W odwołaniu od powyższego orzeczenia pełnomocnik Rafała W. wniósł o jego uchylenie w części dotyczącej braku związku ze służbą wojskową schorzenia zaburzeń lękowo-depresyjnych upośledzających w stopniu znacznym zdolności adaptacyjne oraz schorzenia nadciśnienia tętniczego chwiejnego, także w części dotyczącej zakwalifikowania skarżącego do trzeciej grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia. Ponadto wniósł o przeprowadzenie badań uzupełniających przez Specjalistyczny Psychiatryczny ZOZ Szpitala im. [...] w Ł. w zakresie związku ze służbą wojskową zaburzeń lękowo-depresyjnych oraz nadciśnienia tętniczego chwiejnego. Zaskarżonemu orzeczeniu zarzucił naruszenie przepisów postępowania - art. 77 k.p.a. w zw. z art. 80 k.p.a. w zw. z art. 107 § 3 k.p.a. poprzez wydanie rozstrzygnięcia w oparciu o materiał dowodowy nie zebrany w sposób wyczerpujący, bez uzasadnienia faktycznego. Wskazał również na naruszenie przepisów art. 40 § 2 k.p.a. przez niedoręczenie pełnomocnikowi skarżącego odpisu zaskarżonego orzeczenia. Jak wskazano w odwołaniu, Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska w ogóle nie odniosła się do wypadku komunikacyjnego w 2004 r., w którym uczestniczył Rafał W., ani do jego skutków. Wypadek ten miał miejsce w drodze do pracy, więc schorzenia wynikłe z tego zdarzenia muszą być uznane za mające związek ze służbą wojskową. Pełnomocnik skarżącego zwrócił przy tym uwagę, iż wszelkie dolegliwości psychiczne pojawiły się u skarżącego dopiero po wypadku. Dowody na powyższą okoliczność zostały jednakże przez organ pominięte. Wskazał ponadto, iż Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska wydając zaskarżone orzeczenie opierała się na opinii Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ Szpitala im. .[...] w Ł., w której to opinii nie zajmowano się kwestią związku przyczynowego stwierdzonego schorzenia ze służbą wojskową. Zdaniem pełnomocnika skarżącego konieczne jest wydanie uzupełniającej opinii w przedmiocie związku stwierdzonych schorzeń ze służbą wojskową, a w szczególności ze wspomnianym wypadkiem komunikacyjnym w drodze na służbę. Zwrócił on również uwagę, iż w orzeczeniu z dnia [...] 2005 r. Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska, opierając się na tych samych wynikach badań uznała, iż nadciśnienie tętnicze chwiejne ma związek ze służbą wojskową.